7 wskazówek dla początkującego menedżera: jak na starcie kariery zdobyć szacunek programistów

16 września 2022

  • Autor: Dmitrij Chowricz

  • Złożoność: normalna

  • Czas: 4 min

Skuteczność kierownika projektu jest zawsze bezpośrednio uzależniona od tego, jak bardzo zespół go szanuje. Jednak zdobycie zaufania ludzi może być dość trudne, zwłaszcza jeśli jesteś nowy w projekcie, jesteś nowym w zespole.

W IT kierownicy projektów często napotykają inny problem. Wielu z nich zmienili specjalność i nie rozumieją zbyt głęboko technicznej strony zagadnienia. Dlatego czasami programiści traktują PM protekcjonalnie i dlatego PM muszą długo zdobywać reputację.

Jednak nie wszystko jest tak złe. Są sposoby jak polepszyć tę sytuację.

Dmitry Khovrich, programista Full-Stack, podzielił się swoją opinią na temat tego, co początkujący menedżer powinien zrobić, aby zdobyć szacunek zespołu.

superhero pm

1. Bądź pomocnym

Niektórzy programiści często uważają, że poradzą sobie bez menedżera. Dlaczego jest on potrzebny? Samodzielnie można rozmawiać z klientem i nie jest trudno samemu rozłożyć zadania. W praktyce menedżer projektu pełni wiele ważnych funkcji, ale większość z nich pozostaje za kulisami. 

Jeśli jednak PM uczciwie robi notatki na spotkaniach, a następnie dzieli się nimi z zespołem, rozwiązuje drobne problemy z klientem bez rozpraszania programistów i zawsze ma świadomość tego, co dzieje się w jego projekcie, programiści zaczynają doceniać jego pracę. Przyzwyczajają się do tego, że mogą zwrócić się z prośbą do menedżera i wkrótce zaczynają się z nim konsultować.

2. Śledź rozwój programistów

Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy menedżer odpowiada za jeden duży projekt, a skład jego zespołu rzadko się zmienia. W tym przypadku bardzo dobrze, jeśli PM przypomina programistom o ciekawych konferencjach, oferuje opcje szkoleń wewnątrz firmy, aby programista mógł się rozwijać. Dobrą praktyką jest omówienie z klientem i zespołem jakie technologie mogą być przydatne dla projektu w przyszłości i upewnienie się, że zespół zacznie się ich uczyć z wyprzedzeniem.

3. Kontroluj zainteresowanie pracą

Bardzo pomaga, gdy PM nie tylko zwraca uwagę na cele projektu, ale także docenia swój zespół. Na przykład, po 4 miesiącach pracy w firmie uprzedziłem swoją menedżerkę, iż nie będę chciał zostać przy jednym projekcie dłużej niż 4 miesiące. Ona wiedziała sobie o tym i po określonym czasie, bez żadnego przypomnienia, zasugerowała, żebym przerzuciła się na inny fajny projekt. Takie działania podkreślają, że troszczysz się o swoich pracowników i oni są, przede wszystkim, ludźmi z własną motywacją i celami. Jeśli menedżer wysłucha próśb swojego zespołu, programiści z dużym prawdopodobieństwem zareagują w naturze, a jeśli potrzebne są nadgodziny lub pojawią się inne trudności, nie odmówią i będą po Twojej stronie.

4. Przewiduj wydarzenia

Szczerze mówiąc, w poprzednim akapicie skłamałem. PM mojej firmy pomogła mi przejść do innego projektu nie w czwartym miesiącu, a w szóstym. Ale w czwartym miesiącu podeszła do mnie i powiedziała, że ​​pamięta moją prośbę i już szuka ciekawego projektu na moją prośbę. Przez następne dwa miesiące często ze mną rozmawiała i opowiadała o tym, jak się sprawy mają. Dzięki takiemu zachowaniu czułem się pod opieką i nie martwiłem się. Moim zdaniem jednym z zadań Project Manager’а jest stworzenie przyjemnego i komfortowego środowiska pracy, w którym każdy pracownik czuje się na swoim miejscu i wykonuje swoje zadania bez zbędnych zmartwień. 

5. Poproś starszych o radę

Początkującemu PM warto  jak najwięcej komunikować się z Team Lead’em lub po prostu z najbardziej doświadczonym deweloperem w zespole. On będzie w stanie doradzić pczątkującemu na bieżąco, opowiedzieć o sytuacji w projekcie i wyjaśnić niuanse techniczne, zwłaszcza jeśli projekt jest nowy. Oczywiście w tym celu sam menedżer musi umieć prowadzić rozmowę na tematy programistyczne i nie mylić się z terminologią. Naturalnie z tego wynika następny punkt.

6. Zagłębiaj i ucz się 

Jeśli PM zadaje dużo pytań, to jest normalne. Deweloperzy są nawet gotowi tolerować głupie z ich punktu widzenia uwagi, jeśli widzą, że ktoś się angażuje. Znacznie gorzej jest, gdy kierownik projektu nie jest zaangażowany w projekt i po prostu „przesuwa zadania”. Nie lubią ich i nie ma mowy o szacunku.

7. Bądź przyjazny i ufaj zespołowi

Ostatni, ale nie mniej ważny punkt. Nawet pomimo tego, że zajmujemy różne stanowiska i pełnimy różne funkcje, wszyscy pracujemy nad tym samym projektem i łączy nas wspólny cel. Warto o tym pamiętać. Oczywiście wszystko może się zdarzyć, ale bez względu na to, co się stanie, warto starać się budować zaufanie w zespole i protekcjonalnie traktować błędy innych ludzi. W końcu wszystko można naprawić, głównym celem nie jest konflikt o drobiazgi. Dobre relacje są znacznie trudniejsze do naprawienia niż naprawianie błędów w kodzie. Dlatego staraj się być szczery i otwarty. Oczywiście możesz pomyśleć, że to już jasne i  powszechne reguły, ale uwierz mi, otwartość i dobra wola są bardzo cenione.

TechMind

Ogólnie rzecz biorąc, powyższe wskazówki są uniwersalne i pasują do każdego menedżera, bez względu na to, co robisz. W rzeczywistości nawet jeśli na starcie zespół nie szanuje Cię i nie zawsze bierze pod uwagę Twoją opinię, to nie jest tak źle. Postrzegaj to nie jako problem, ale jako szansę. To tylko teraz Twój zespół ma wobec Ciebie niskie oczekiwania. 

Jeśli poświęcisz czas, aby dowiedzieć się, czego potrzebują od ciebie twoi koledzy i jaką wartość możesz wnieść, reszta jest łatwa. Postaraj się jak najbardziej zaangażować w niezbędną pracę, a zespół z pewnością będzie Cię szanować. Możesz nawet całkiem zmienić ich podejście do roli menedżera projektu. Warto spróbować!

Dmitrij Chowricz

Programista Full Stack. Ponad 6 lat w IT. Jeden z nielicznych programistów, który jest gotowy odpowiedzieć na pytania menadżera i potrafi jasno wytłumaczyć nawet najbardziej skomplikowane rzeczy.