Czym jest rozwój oprogramowania/development?
Podczas tego ogólnego wykładu cały proces tworzenia oprogramowania wyjaśnimy na przykładach. Początkujący zdobędą szkielet wiedzy do kolejnych wykładów, a doświadczeni specjaliści usystematyzują swoją wiedzę i lepiej zrozumieją, jak budowana jest architektura aplikacji programowych.
Po wykładzie zrozumiesz podstawowe etapy rozwoju i dowiesz się, jakie decyzje muszą podejmować programiści i od czego one zależą. Podamy też przykłady pytań na rozmowę techniczną i wyjaśnimy, dlaczego zadaje się je menedżerowi.
Z czego się składa development: terminologia
Dowiesz się, w jakim języku pisane są autotesty i skrypty systemowe. Wreszcie dowiesz się, dlaczego programiści ciągle mówią o API i jak często są one faktycznie wykorzystywane.
Po zajęciach nie zgubisz się w dyskusji o tym, jaki język programowania wybrać i kiedy porzucić samodzielnie napisane rozwiązania na rzecz frameworków.
Na czym polega development: API, wybór języka programowania i praca z designem
Podczas wykładu zobaczysz, jak API działa w praktyce: prelegent pokaże, jak wysyłać najpopularniejsze kwerendy, jakich wyników się spodziewać i dlaczego. Otrzymasz również porady dotyczące wyboru języków programowania i produktywnej pracy pomiędzy programistami a projektantami. Po lekcji opracujesz w praktyce żądania API i zrozumiesz, jak zorganizować interakcję między programistami i projektantami w Twojej firmie.
Typy programistów. Czy Full-stack zastąpi wszystkich?
Zrozumiesz, kiedy zamiast czterech wysoce wyspecjalizowanych programistów bardziej efektywne byłoby zatrudnienie jednego i czemu czasami może to przyspieszyć proces rozwoju. Powiemy Ci również, dlaczego Full-stack nie jest panaceum i przeanalizujemy cechy różnych gatunków developerów. Zrozumiesz, kiedy warto, a kiedy nie, zatrudniać inżynierów Front-end, Back-end, Mobile, Embedded, Full-stack i jak dobierać developerów, aby idealnie wpisywali się w procesy.
Front-end - komponenty
Przeanalizujemy technologie programistyczne Front-end. Dowiesz się, z czego składają się strony internetowe, jakie informacje dotyczące terminologii są ważne dla menedżera, aby poprawnie zadawać wyjaśniające pytania webmasterom oraz jak wytłumaczyć klientowi, jakiego rodzaju layoutu potrzebuje jego aplikacja. Po lekcji będziesz mieć podstawową wiedzę na temat frameworków i będziesz gotowy do zagłębienia się w najpopularniejsze z nich oraz w proces budowania projektu.
Front-end - frameworki i analiza procesów
Podpowiemy, jak wybrać framework w zależności od typu projektu. Pokażemy na przykładach, jak działa kod na preprocesorach. W jaki sposób biblioteki są połączone, a żądania wysyłane do Back-endu. Zrozumiesz, jakich zadań nie należy powierzać front-endowcom, aby zbudować z nimi produktywny proces interakcji. Po lekcji nauczysz się rozmawiać z programistami Front-end w ich języku i zrozumiesz, na jakiej podstawie podejmują określone decyzje.
Back-end - wybór języka programowania i baz danych
Nauczymy Cię zbierać wszystkie ważne informacje i zadawać właściwe pytania klientowi w celu doboru odpowiedniego języka programowania i technologii do tworzenia Back-endu. Analizujemy, jakie istnieją bazy danych oraz kiedy i z których korzystać. Szczegółowo omawiamy relacyjne i nierelacyjne typy pamięci na przykładach. Po lekcji zrozumiesz, jakich informacji oczekują od Ciebie developerzy back-endu i otrzymasz przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć proces wyboru technologii i jak przekazać ten wybór klientowi.
Back-end - analiza procesu projektowania rozwiązania
Zrozumiesz kompetencje programistów back-endowych i stworzysz jasną wizję tego, czego oczekiwać od każdego specjalisty. Przejdziemy przez główne etapy rozwoju Back-endu i porozmawiamy o głównych punktach kontrolnych, które są ważne i muszą być kontrolowane przez menedżera. Po lekcji będziesz mógł zdecydować, jaki Back-end developer jest potrzebny Twojemu zespołowi i nie będziesz obciążać Juniorów zadaniami przeznaczonymi dla Seniorów. Zagłębisz się również w zawiłości procesu projektowania i dowiesz się, jak zbudować właściwy proces rozwoju.
Kontrola wersji - praca z Git
Podczas lekcji zrozumiesz, czym jest kontrola wersji i jak jest zaimplementowana. Czym różnią się od siebie systemy kontroli wersji i co należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze. Przyjrzymy się również podstawom pracy z Git i przeprowadzimy demonstrację pracy z Git na przykładzie GitHub. Po lekcji nauczysz się w swojej pracy domowej, jak wprowadzać i zapisywać zmiany za pomocą systemu kontroli wersji, aby nic nie zostało uszkodzone ani utracone.
Dokumentacja
Podczas tego wykładu wyjaśnimy, jakiej dokumentacji potrzebujesz jako menedżer, a bez czego nie mogą się obejść developerzy. Dowiesz się również, jak i kiedy pisać dokumentację oraz jakie narzędzia pomogą zrobić to optymalnie. Przejdziemy do tego, jak menedżer może wykorzystać dokumentację do efektywniejszej pracy.
Po lekcji dowiesz się, jak napisać zadanie techniczne metodą User Story.
Analiza projektu
Dowiemy się, jak pracować z analityką aplikacji webowych i mobilnych: przyjrzymy się głównym narzędziom do pomiaru ruchu, zaangażowania i konwersji oraz nauczymy się pracować nie tylko z użytkownikami zewnętrznymi, ale i wewnętrznymi. Otrzymasz również praktyczne porady dotyczące pracy z projektami Legacy, raportowania i rozwoju pracowników. Po lekcji otrzymasz gotową listę narzędzi podzieloną na kategorie, aby na życzenie klienta zastosować dokładnie to, czego potrzebujesz. Nie będziesz już bał się projektów Legacy. Zrozumiesz, jak kontrolować postęp projektu i za co deweloperzy będą Ci wdzięczni jako liderowi.
Testowanie - podstawowa terminologia
Otrzymasz informacje na temat teorii testowania. Zrozumiesz, jak najlepiej testować na rzeczywistych projektach. Dowiesz się, jakie rodzaje testowania są odpowiednie do różnych wymagań klientów oraz uzyskasz praktyczne porady dotyczące testowania wymagań. Po lekcji zaczniesz rozumieć, o jakich problemach mówią testerzy, dlaczego testowanie zajmuje tak dużo czasu i jak z góry wziąć pod uwagę specyfikę procesu.
Testowanie — techniki podejścia systemowego
Podczas lekcji usystematyzujesz klasyfikację podejść testowych i zagłębisz się w pracę testera. Opowiemy, dlaczego specjaliści budują tak wiele diagramów i spojrzymy na przykłady, aby dowiedzieć się, która technika projektowania testów jest odpowiednia dla różnych typów zadań. Po lekcji zrozumiesz, na co należy zwracać uwagę podczas zarządzania zespołem testowym i jak upewnić się, że testy są przeprowadzane poprawnie.
Mobile - proces tworzenia aplikacji
Na wykładzie dowiesz się, jakie cechy powinien brać pod uwagę menedżer tworząc rozwiązania dla urządzeń mobilnych, a także jakie technologie i praktyki w rozwoju aplikacji cross-platformowych i natywnych są na rynku. Porozmawiamy o wszystkich etapach przygotowawczych, bez których produktywna praca będzie niemożliwa. Po lekcji zrozumiesz, jakich dodatkowych informacji o ograniczeniach oczekują od Ciebie programiści mobile i nauczysz się uwzględniać wymagania projektowe i model monetyzacji jeszcze przed napisaniem pierwszej linijki kodu.
Mobile — tworzenie, wydawanie i analityka aplikacji
Podczas wykładu zostaną omówione najlepsze praktyki tworzenia, wsparcia i analityki aplikacji mobilnych, a także dowiesz się, gdzie lepiej przechowywać dane i jak zapewnić ich ochronę. Przeanalizujemy proces testowania w mobile i dowiemy się, jak i na czym programuje się chatboty.
Po wykładzie uczestnicy zostaną poddani testom na rzeczywistych przykładach z projektów i uzyskają pełne zrozumienie zasad tworzenia aplikacji mobilnych.