Estymacje developerów. Ściągawka dla project managera

7 czerwca 2023

  • Autor: Alexey Golubew

  • Złożoność: łatwo

  • Czas: 2 min

Jedną z przyczyn opóźnień w realizacji projektów lub nawet całkowitych niepowodzeń jest niejasno sformułowane zadanie, które zostało omyłkowo i niepotrzebnie podjęte bez niezbędnych wyjaśnień ze strony klienta. Nowicjusze są na to szczególnie podatni, więc jako kierownik projektu, lepiej jest zabezpieczać się i sprawdzać zadania nowego specjalisty.

Kontrola estymacji wykonywanych przez developerów

Project manager jest odpowiedzialny za pracę zespołu i realizację projektu jako całości. W przypadku jakichkolwiek problemów, odpowiedzialność zawsze spoczywa na nim. Dlatego tak ważne jest, aby członkowie zespołu przestrzegali ogólnie przyjętych zasad i instrukcji na wszystkich etapach.

Podczas przeprowadzania estymacji PM musi upewnić się, że:

  • Developer nie przyjmował zadań z blokerami lub od razu je dokumentował. Pomoże to chronić zespół przed ewentualnymi pretensjami ze strony klienta, jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania dotyczące takich zadań.

Bloker to przeszkoda, która utrudnia lub uniemożliwia wykonanie zadania. Na przykład brak pewnego rodzaju danych lub dostępu.

  • Specjaliści IT zajmują się estymacją tylko wtedy, kiedy w zadaniach  jest dla nich jasne, co należy zrobić i jaki powinien być wynik. Jeśli developer zorientuje się, że zadanie nie jest poprawne lub brakuje pewnych informacji, musi wyjaśnić wszystkie szczegóły z Team Leaderem, Project Managerem lub klientem. W końcu realizacja jakiegokolwiek zadania bez jasnego zadania technicznego jest potencjalnym punktem ryzyka dla całego projektu.
  • Testy powinny być uwzględnione w zadaniach. Zasadniczo rejestrują one zachowanie aplikacji. Kiedy wprowadzane są zmiany w produkcie, zawsze istnieje możliwość wystąpienia błędów technicznych lub nieprawidłowego działania logiki biznesowej. Testy pozwalają to uwzględnić i śledzić. Dodając do tego fakt, że programiści spędzają średnio 20% swojego czasu na ich tworzeniu, otrzymujemy ważny element zadania, który ma kluczowe znaczenie dla terminów. Jednocześnie niepożądane jest usuwanie testów z zadania, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na końcowy wynik i trzeba będzie później wszystko przerabiać.

W pozostałej części proces oceny zadań, nawet dla nowicjuszy, jest prosty. Celem PM na tym etapie jest upewnienie się, że wszyscy członkowie zespołu podejmują się zadań, które rozumieją, ze wszystkimi informacjami potrzebnymi do ich realizacji. Wówczas praca nad projektem będzie przebiegać sprawniej i łatwiej, ale o tym opowiemy w kolejnym artykule z serii „Ściągawka dla project managera”.

Estymacje developerów. Ściągawka dla project managera

Alexey Golubew

Główny inżynier oprogramowania w SoftServe. Ekspert w tworzeniu aplikacji internetowych i rozwiązań wieloplatformowych dla urządzeń mobilnych i komputerów PC. Główny stos programistyczny .NET i JavaScript, programista full-stack. Tworzył małe PoC-rozwiązania i duże projekty dla agencji rządowych.