Dlaczego fajnie jest być analitykiem biznesowym w IT

27 lipca 2023

  • Autor: Ulia Dniprova

  • Złożoność: łatwo

  • Czas: 5 min

Nie każdy nadaje się do pracy w IT, ale jeśli jesteś wytrwały, chcesz uczestniczyć w tworzeniu użytecznych programów i pracować z hipotezami, powinieneś szukać swojego miejsca w tej dziedzinie. A jeśli dodatkowo lubisz analizować dane i pracować z nimi, łatwiej będzie Ci przejść do analizy biznesowej w IT.

W tym artykule wyjaśniamy, kim jest analityk biznesowy, jakie są jego przewagi nad innymi nietechnicznymi zawodami i odpowiadamy na popularne pytania.

Kim są analitycy biznesowi i czym zajmują się BA w projekcie IT

Wyobraźmy sobie sytuację, w której klient chce stworzyć stronę internetową dla własnego sklepu. Kontaktuje się z firmą outsourcingową specjalizującą się w tworzeniu stron internetowych i aplikacji. Zanim programiści zaczną pisać kod, analityk biznesowy wykonuje dużo pracy. Przeprowadza wywiad z klientem, dowiaduje się, czy jego firma naprawdę potrzebuje strony internetowej, a następnie uznaje ją za ukończony projekt. Rozkłada również duże zadanie „tworzenia strony internetowej” na mniejsze części: definiowanie architektury, tworzenie podstawowej funkcjonalności, testowanie, przegląd kodu, uruchomienie strony internetowej, wydawanie dodatkowych funkcji i tak dalej.

Główne obowiązki BA

  • Zarządzanie wymaganiami: identyfikowanie, przygotowywanie i wyszczególnianie wymagań, rozdzielanie żądań na wymagania i „niektóre niezbyt ważne życzenia”.
  • Analiza strategiczna: w wielu firmach BA współpracuje z najwyższym kierownictwem nad strategią rozwoju firmy i projektu, ponieważ najlepiej znają produkt.
  • Projekt rozwiązania: przygotowanie dokumentacji, a czasem prototypowanie. Wszystko po to, aby wymyślić i przekazać zespołowi, jak technicznie wdrożyć rozwiązanie w gotowy produkt.
  • Zarządzanie produktem: komunikacja z projektantami, inżynierami, interesariuszami, biznesem i Product Ownerami.

Kim są analitycy biznesowi

Analiza biznesowa to zbiorcze określenie dla analityków danych, analityków produktów i innych specjalistów. Przyjrzyjmy się bliżej głównym specjalizacjom i temu, jak różnią się obowiązki każdej z nich.

Business Analyst

Klasyczny analityk biznesowy łączy klienta i zespół programistów – najpierw identyfikuje wymagania dotyczące przyszłego produktu lub funkcji systemu, a następnie przekształca je w zadania dla programistów i upewnia się, że stworzony produkt spełnia cele biznesowe klienta.

System Analyst

Jest to specjalista, który analizuje dane, identyfikuje i systematyzuje wymagania oraz decyduje, jak dany system będzie działał, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe ryzyka. Granica między analizą systemową a analizą biznesową zaciera się, ale analityk systemowy jest bardziej skoncentrowany na technicznej stronie projektu i interakcji z programistami, podczas gdy BA ma zazwyczaj podstawową wiedzę programistyczną.

Requirement Specialist

Specjalista ds. zarządzania wymaganiami i relacji z klientami. Czasami nazywany analitykiem biznesowym. Warto pamiętać, że w zależności od skali projektu i zakresu obowiązków, stanowisko BA może nosić inną nazwę.

Product Analyst

Analityk produktu bada wskaźniki, buduje lejki i monitoruje, jakie wyniki przynoszą najmniejsze zmiany. Jego zadania i obowiązki obejmują: badania produktu, podejmowanie strategicznych decyzji, pracę zespołową i pracę z hipotezami dotyczącymi ulepszenia produktu.

Jeśli w projekcie nie ma analityka biznesowego, kierownik projektu lub główny programista częściowo wykonuje jego obowiązki. W takim przypadku istnieje większe ryzyko zrobienia czegoś innego niż to, czego faktycznie chce klient – trzeba będzie to przerobić, a firma może stracić czas, pieniądze, a czasem nawet klienta. Dlatego właśnie rośnie zapotrzebowanie na analityków biznesowych.

Dlaczego fajnie jest być analitykiem biznesowym

Aby rozpocząć pracę w IT, nowicjusze często wybierają między zarządzaniem projektami a analizą biznesową. Zarówno PM, jak i BA pracują jednocześnie z zespołem programistów i po stronie klienta, ale stanowisko analityka ma wiele zalet.

Mniejsza odpowiedzialność za projekt

PM jest odpowiedzialny za dostarczenie projektu na czas i w ramach budżetu, podczas gdy BA jest odpowiedzialny za fazę Discovery, początkową fazę pozyskiwania wymagań.

Wyższe wynagrodzenie

Wyniki pracy BA są bardziej widoczne dla klienta – analityk przeprowadza wywiady, sugeruje najlepsze rozwiązania i tworzy ważną dokumentację. Jeśli projekt ma dobrego lidera technicznego i BA, klient może pomyśleć, że PM nie jest ważny lub nawet niepotrzebny w zespole.Zarobki Analityków Biznesowych

Zarobki analityków biznesowych w 2022 roku

Mniej stresu

Proces pracy analityka biznesowego jest bardziej stabilny i mierzalny, w przeciwieństwie do RM, który jest odpowiedzialny za każdy błąd popełniony przez zespół.

Możliwość zagłębienia się w różne obszary biznesowe

W trakcie projektu analityk biznesowy dowiaduje się więcej o różnych modelach biznesowych, rozwija wiedzę specjalistyczną i sieć profesjonalnych kontaktów. Jest to wspaniałe doświadczenie dla każdego specjalisty, a w szczególności dla BA, pomaga im awansować, a nawet założyć własną firmę. Z drugiej strony, RM ma ograniczony dostęp do informacji na temat działalności klienta.

Jak zostać analitykiem biznesowym IT

Zawód BA ma relatywnie niski próg wejścia – aby dostać pracę w analityce, wystarczy mieć doświadczenie w bankowości lub finansach, znajomość języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym lub wyższym oraz umiejętność analitycznego myślenia. Umiejętności twarde (wiedzę zawodową) można nabyć poprzez praktyczne kursy, a także doświadczenie.

Wymagania firm IT na stanowiska Junior Business Analyst są następujące:

Wymagania firm na stanowisko Junior BA

Z oferty pracy Levi9

Absolwenci kursów analityki biznesowej są często zapraszani do pracy w zespołach IT, ale niekoniecznie jest tak, że nowicjusz awansuje na stanowisko analityka biznesowego. Możesz otrzymać propozycję rozpoczęcia pracy jako Data Analyst lub BA Trainee – asystent, praktykant analityka biznesowego. Wszystko zależy od wielkości firmy i tego, czy masz odpowiednie doświadczenie w domenie biznesowej firmy.

Jakiego rodzaju specjaliści są dobrymi analitykami biznesowymi

BA rozwijają wiedzę specjalistyczną w różnych dziedzinach: bankowości internetowej, Blockchain, opiece zdrowotnej, EdTech i innych. Jeśli twoje wcześniejsze doświadczenie pokrywa się z działalnością firmy w określonej domenie, łatwiej będzie uzyskać ofertę, a przejście do nowego zawodu nie będzie tak gwałtowne.

Bankowcy, finansiści i księgowi, a także menedżerowie i marketerzy, którzy pracowali z wymaganiami użytkowników i procesami w zespole, stają się dobrymi analitykami biznesowymi.

Kto jest odpowiedni na stanowisko BA

Gdzie warto się rozwijać

BA może rozwijać się w zawodzie i dążyć do poziomu Middle, Senior, Lead BA lub przejść na inne stanowiska – umiejętności analizy biznesowej otwierają drzwi do zarządzania produktem, rozwoju biznesu, coachingu Agile.

Ze względu na swoje obowiązki analitycy biznesowi oszczędzają czas i zasoby firmy, nawiązują długoterminowe relacje z klientami. Pracodawcy coraz częściej poszukują wszechstronnych specjalistów, więc zapotrzebowanie na ulepszone umiejętności analizy biznesowej rośnie również w PM, QA i sprzedaży.

baner kursu

Często zadawane pytania

Czy nowicjusz ze średnio zaawansowanym angielskim może dostać pracę?

Wymagania dotyczące języka angielskiego w dziedzinie analizy biznesowej są niższe niż w przypadku kierowników projektów. Tak więc, jeśli masz średniozaawansowaną znajomość języka angielskiego, możesz śmiało ubiegać się o pracę – ten poziom wystarczy do dokumentowania i komunikowania się z klientami. Najlepszą nauką jest praktyka i będziesz w stanie poprawić swoje umiejętności językowe podczas pracy.

Czy możliwe jest znalezienie pracy, jeśli nie mam doświadczenia w IT?

Tak, jest to możliwe, ale zależy to od wyników rozmowy technicznej, wcześniejszego doświadczenia i poziomu umiejętności analizy biznesowej. Jeśli dopiero zaczynasz pracę w IT i nie lubisz komunikować się z ludźmi jako kierownik projektu, stanowisko BA to świetny początek. Niezależnie od wykonywanego zawodu, certyfikat ukończenia kursu zwiększa szanse na zatrudnienie.

Wciąż nie możesz zdecydować, jaki zawód rozpocząć w IT?

Przeanalizuj, jakie czynności lubisz wykonywać i w jakim obszarze chciałbyś się rozwijać. Poproś znajomych o radę. Jeśli masz znajomego w IT, zapytaj go, w jakim obszarze przydałyby się Twoje mocne strony i jakie trudności możesz napotkać w pierwszych miesiącach pracy.

Rozwiąż nasz test kariery IT – jego wypełnienie zajmuje nie więcej niż 5 minut. Dowiesz się, która ścieżka jest dla Ciebie najlepsza i od czego zacząć.

Jaka nietechniczna rola jest dla mnie odpowiednia

Nie obawiaj się, jeśli nie uda Ci się od razu wybrać właściwej ścieżki. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok. W IT możesz spróbować swoich sił w różnych rolach, zawodach i typach firm – to powszechna praktyka.

Ulia Dniprova

Ulia jest copywriterką IAMPM. Zawsze gotowa udzielać porad młodym autorom i po prostu uwielbia rozmawiać o marketingu, tekstach i znaczeniach.