Integracja Jira z Confluence

24 sierpnia 2023

 • Autor: Aleksander Kononenko

 • Złożoność: łatwo

 • Czas: 4 min

Automatyzacja i optymalizacja procesów sprawia, że zarządzanie projektami staje się łatwiejsze i bardziej efektywne. Jira i Confluence świetnie się do tego nadają. Łącząc te dwa serwisy w jeden system, można efektywnie zorganizować procesy i interakcję z zespołem IT, a także zaoszczędzić czas na rutynowych zadaniach PMa. W tym artykule dowiesz się, jak zintegrować Jira i Confluence.

Trochę o serwisach

Jira to jeden z najlepszych systemów zarządzania projektami, który doświadczeni Project & Product Managerowie uważają za niezbędne narzędzie w swojej pracy. Dzięki własnym możliwościom technicznym i licznym integracjom z innymi produktami IT, serwis ten upraszcza:

 • planowanie i monitorowanie procesów;
 • kontrolę obciążenia zespołu i realizacji zadań;
 • interakcję z interesariuszami.

Confluence to serwis, który umożliwia tworzenie oddzielnych wirtualnych przestrzeni dla firm i zespołów. Pomaga zebrać wszystkie pomysły, dokumenty robocze i przydatne treści potrzebne do efektywnej pracy w jednym miejscu. Eliminuje to chaos w dostępie do informacji i danych, oraz przyspiesza wyszukiwanie i wymianę niezbędnych informacji pomiędzy uczestnikami projektu.

Confluence w połączeniu z Jira zaspokaja ponad połowę podstawowych potrzeb zespołu w zakresie optymalizacji procesów.

Jeśli nie jesteś zapoznany z tymi serwisami, zalecamy przeczytanie artykułu „Co to jest Jira i jak z nią pracować” oraz wzięcie udziału w kursie DAO PM, w którym eksperci w pełni przedstawiają główne funkcje i niuanse pracy z najpopularniejszym systemem zarządzania projektami w IT.

Praca z Confluence i Jira wymaga aktywnego konta Atlassian. Podstawowa integracja przebiega w trzech etapach.

Krok 1 – połączenie Confluence z projektem Jira

Integracja Jira z Confluence

Aby połączyć Confluence, otwórz wymagany projekt w Jira Software lub utwórz nowy, a następnie wykonaj następujące kroki:

 1. Na lewym pasku bocznym przejdź do sekcji Project pages (Strony projektu).
 2. Kliknij przycisk Connect to Confluence (Połącz z Confluence).
 3. Wybierz z listy istniejącą stronę lub wirtualną przestrzeń w Confluence, z którą chcesz połączyć swój projekt.
 4. Kliknij przycisk Connect (Połącz).

Integracja Jira z Confluence

Jeśli nie znalazłeś odpowiedniej opcji podczas definiowania przestrzeni lub strony, lub jeśli chcesz utworzyć nową, kliknij przycisk Or create a new space. Następnie wprowadź nazwę i wybierz przycisk Create – w Confluence pojawi się nowa przestrzeń, z którą projekt zostanie połączony.Integracja Jira z Confluence

Łącząc Jira Software Project z odpowiednią przestrzenią Confluence Space, wykonałeś pierwszy krok w integracji obu usług. Teraz w obu produktach można tworzyć, edytować i wyświetlać strony związane z projektem.

Integracja Jira z Confluence
Integracja Jira z Confluence

Następnym krokiem jest dodanie odpowiednich skrótów do szybkiego przełączania się między serwisami.

Krok 2 – dodanie skrótu Jira Project do strony Confluence Space

 1. Skopiuj adres URL twojego Jira Project.
 2. Przejdź do Confluence Space, z którym chcesz połączyć projekt.
 3. Wybierz opcję Add shortcut na lewym pasku bocznym (znak „+” na poniższym zrzucie ekranu).
 4. Wklej adres URL Jira Project do okna Edit space shortcuts i nazwij skrót do projektu tak, aby był wygodny do wyszukiwania.
 5. Kliknij przycisk Insert (Wstaw).

Integracja Jira z Confluence

Po dodaniu skrótu do Confluence Space można łatwo przejść do swojego Jira Project – wystarczy kliknąć odpowiedni link. Pamiętaj, że tylko administratorzy mogą tworzyć skróty, ale każdy może je wyświetlać.Integracja Jira z Confluence

Prawidłowe użycie tej opcji znacznie optymalizuje pracę menedżera i zespołu. Dotyczy to również dodawania skrótów Confluence do projektu Jira.

Krok 3 – dodanie skrótu Confluence Space do Jira Project

Integracja Jira z Confluence

 1. Przejdź do przestrzeni Confluence, którą chcesz powiązać z projektem Jira.
 2. Wybierz opcję Overview na lewym pasku bocznym.
 3. Kliknij przycisk Share i skopiuj adres URL strony.
 4. Przejdź do Jira Project i wybierz Add shortcut z menu po lewej stronie.
 5. Wklej adres URL strony Confluence Space, nadaj skrótowi nazwę ułatwiającą wyszukiwanie i kliknij przycisk Add.

Integracja Jira z Confluence
Integracja Jira z Confluence

Integracja Jira z Confluence

Na tym kończy się podstawowa integracja projektu w Jira z przestrzenią w Confluence. Teraz, jeśli chcesz, możesz włączyć synchronizację ustawień i kontroli zadań, odbieranie różnych powiadomień i korzystanie z innych funkcji, które mogą znacznie zwiększyć produktywność zespołu.

Integracja Jira z Confluence

Więcej o wszystkich funkcjach Jira i jej integracji dowiesz się na kursie DAO PM. Eksperci  różnego szczebla z bogatym doświadczeniem praktycznym w małych i dużych firmach dzielą się swoimi najlepszymi praktykami i wskazówkami, które zostały już sprawdzone w praktyce – wystarczy je przyswoić i wdrożyć.

Aleksander Kononenko

Marketingowy copywriter z wykształceniem technicznym oraz doświadczeniem w sprzedaży i marketingu. Zawsze poszukuje najlepszych rozwiązań do osiągnięcia swoich celów i uważa, że tworzenie tekstów to symbioza sztuki i nauki.