Jak napisać list z prośbą o sfinansowanie szkolenia [Przykład w środku]

20 lipca 2023

  • Autor: Aleksander Kononenko

  • Złożoność: łatwo

  • Czas: 3 min

Czy wiesz, że tylko 1% typowego tygodnia pracy przeznaczany jest na szkolenia i rozwój?

W sporcie menedżerowie nie poprzestają na zatrudnianiu drogich i utalentowanych zawodników, ale nieustannie ich szkolą.

Jednocześnie w biznesie szkolenia są często niedoceniane, traktowane jako dodatkowy koszt lub znajdują się nisko na liście budżetowej. Jest to duży błąd, ponieważ  właściwie dobrane szkolenie jest cenne dla firmy, gdyż:

  • pozwala być na bieżąco z najnowszymi praktykami branżowymi i stale zmieniającymi się standardami technicznymi,
  • zapewnia zgodność z wymogami prawnymi i regulacyjnymi,
  • pomaga zachować konkurencyjność.

Być może zdajesz sobie sprawę z tego, że dalsze szkolenia pomogą Ci lepiej wykonywać swoją pracę, ale jak przekonać pracodawcę do wsparcia Twoich potrzeb szkoleniowych?

W tym artykule dowiesz się, jak napisać list do pracodawcy z prośbą o dodatkowe szkolenia, które rozwiną Twoją karierę.

Czym jest list z prośbą o szkolenie

Pismo z prośbą o szkolenie to formalny sposób zwrócenia się do przełożonego o sfinansowanie kursów szkoleniowych, które są istotne dla danego stanowiska. Na przykład, jeśli jesteś analitykiem biznesowym, możesz napisać pismo z prośbą o wsparcie i pozwolenie na udział w szkoleniu, które Twoim zdaniem poprawi modelowanie procesów biznesowych.

Dobrze napisany list z prośbą może zmienić bieg Twojej kariery. Oprócz zdobycia nowych umiejętności, będziesz miał większe szanse na awans w przyszłości.

Z drugiej strony, niektóre rzeczy mogą pójść źle, zwłaszcza jeśli twoje motywy są niejasne. Twój szef może odnieść wrażenie, że korzystasz z hojności firmy, aby przygotować się do lepiej płatnej pracy. Należy więc uważać na to, co się mówi, aby nie zostać źle zrozumianym.

Wskazówki dotyczące pisania listu z prośbą o szkolenie

List z prośbą o szkolenie jest skierowany do kierownictwa firmy, a jego ton powinien być profesjonalny. Dlatego też powinieneś zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby zwiększyć szanse na to, że twój szef przychyli się do Twojej prośby. Oto kilka rzeczy, które należy zrobić przed napisaniem listu szkoleniowego.

Starannie dobieraj kursy szkoleniowe

Chociaż wiele firm chętnie wspiera rozwój zawodowy swoich pracowników, należy pamiętać, że może to być kosztowne przedsięwzięcie i należy wybrać kurs, który jest bezproblemowy. Wybierz program, którego korzyści są jasne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pracodawcy. 

Należy pamiętać, że nie wszystkie kursy są wartościowe. Gdy Twój szef zobaczy potencjalny zwrot z inwestycji w Twoje szkolenie, prawdopodobnie poprze Cię bez większego przekonywania. Czy możesz udowodnić, że będziesz stosować to, czego się nauczysz? Czy zdobędziesz nowe umiejętności istotne dla Twojej roli?

Pomyśl co zyska na tym pracodawca

Przed złożeniem wniosku o szkolenie należy przeprowadzić badania i określić, jakie korzyści wynikają z kursu dla Twojego pracodawcy. Pamiętaj, aby podkreślić korzyści płynące z kursu w swoim liście, zwykle w sekcji „Co uzyskasz”. Wspomnij o umiejętnościach, które zdobędziesz i o tym, jak mogą one wpłynąć na poprawę funkcjonowania Twojego zespołu, aby przyczynić się do sukcesu firmy.

Korzyści wynikające z kursu

Pokaż kierownictwu, że kurs jest inwestycją

Twój pracodawca musi wiedzieć, że wspierając Twoje szkolenie, wykonuje właściwy ruch. 

Powinieneś wskazać, w jaki sposób zamierzasz wykorzystać umiejętności, których się nauczysz. Na przykład, jeśli jesteś menedżerem sprzedaży, możesz wspomnieć, w jaki sposób podnoszenie kwalifikacji może pomóc w zwiększeniu konwersji leadów na klientów.

Kurs może nauczyć Cię, jak radzić sobie z obiekcjami w sprzedaży IT, co już będzie miało pozytywny wpływ na Twoją wydajność.

Jednym ze sposobów na udowodnienie zwrotu z inwestycji w szkolenia jest skuteczne mierzenie wyników. Możesz opracować wskaźniki, które pokażą korzyści płynące ze szkolenia w namacalny sposób. Niektóre z mierzalnych wskaźników, których można użyć, są wymienione w poniższej tabeli.
Wskaźniki z korzyściami

Wyraź swoją lojalność/poświęcenie dla firmy

Nikt nie lubi czuć się pominięty, a pracodawcy nie są tu wyjątkiem. Jeśli zgadzają się oni finansować szkolenia pracowników, to dlatego, że chcą czerpać z tego korzyści w przyszłości. Musisz jasno powiedzieć, że zamierzasz pozostać zaangażowany i wykorzystać swoje nowe umiejętności dla dobra firmy.

Format pisma z prośbą o szkolenie

Podobnie jak w przypadku każdego innego formalnego listu, istnieją pewne wytyczne, których należy przestrzegać. Oto prosty przykład:

Powitanie {Szanowny/a Panie/Pani}

{Wprowadzenie – określ cel listu (prośba o sfinansowanie kursu) i powody, dla których pracodawca powinien wyrazić zgodę }

{Lista opcji i opłat}

{Dokonaj wyboru i pokaż, w jaki sposób pomoże to firmie}

{Zakończenie – wyraź swoją wdzięczność}

{Z wyrazami szacunku} {Imię i nazwisko}

Przykładowy wniosek o szkolenie

A oto obiecany szablon listu z prośbą o szkolenie.

Aleksander Kononenko

Marketingowy copywriter z wykształceniem technicznym oraz doświadczeniem w sprzedaży i marketingu. Zawsze poszukuje najlepszych rozwiązań do osiągnięcia swoich celów i uważa, że tworzenie tekstów to symbioza sztuki i nauki.