“Szukaliśmy technicznego szkolenia, które w kompleksowy sposób zwiększy kompetencje Kierownika Projektu oraz ułatwi zrozumienie zespołów IT”

1 czerwca 2023

  • Autor: Pawel Laskowicz

  • Złożoność: łatwo

  • Czas: 3 min

Absolwent kursu TechMind, Hubert Misztal – Project Manager z ponad 8-letnim doświadczeniem, obecnie Starszy Kierownik Projektów i Programów. Jest on najlepszym przykładem na to, że TechMind jest przydatny nie tylko dla osób z niewielkim doświadczeniem, ale również dla tych, którzy mają za sobą lata doświadczeń w zawodzie i chcieliby usystematyzować swoją wiedzę.

Czym się zajmowałeś wcześniej?  

“Szukaliśmy technicznego szkolenia, które w kompleksowy sposób zwiększy kompetencje Kierownika Projektu oraz ułatwi zrozumienie zespołów IT”

Byłem analitykiem biznesowym i specjalistą rozwoju systemów w bankowości, gdzie oprócz kwestii analitycznych nadzorowałem współpracę z Dostawcami przy nowych wdrożeniach, testowałem nowe funkcjonalności czy też nawet programowałem aplikacje dedykowane dla biznesu, gdy Business Case na zakup lub profesjonalne wytworzenie się nie spinał.

Koordynując wdrożenia i testy robiłem to z roli analityka, często w środowisku nie do końca stricte projektowym, lub przynajmniej tak nie nazywanym w tamtym czasie. W pewnym momencie zaczęto wprowadzać większy reżim na wydatki i zarządzanie zmianą w systemach, tak też trafiłem na pierwsze dedykowane szkolenie z zarządzania projektami – Prince 2. I tak to się chyba zaczęło, jak zmieniłem pracę (również bank) to już na stanowisko Kierownika Projektu i jestem tu od ponad 8 lat.

Dlaczego wybrałeś dziedzinę nietechniczną w IT?

Czy dziedzinę nie techniczną, tu bym polemizował. Pewnie zależy to od Kierownika Projektu, jego zaangażowania i chęci zanurkowania w szczegóły. Jako PM prowadzę projekty o różnej złożoności, od wdrożeń dużych złożonych systemów informatycznych, po mniejsze aplikacje wytwarzane wewnętrznymi zespołami deweloperskimi, i w zasadzie w obu przypadkach, żeby tematem zarządzić e2e należy zrozumieć i potrzebę biznesową i założenia techniczne rozwiązania – często biorę udział w opracowywaniu koncepcji / architektury rozwiązań z architektami lub prowadzę dialog z dostawcami rozwiązań. 

To co mnie tyle lat motywuje do roli Kierownika Projektu to z pewnością duża różnorodność projektów, możliwość poznawania różnych obszarów biznesowych oraz technologii, bo te ciągle się zmieniają i rozwijają.

Dlaczego wybrałeś szkołę IAMPM i kurs TechMind?

W naszej organizacji szukaliśmy technicznego szkolenia, które w kompleksowy i przystępny sposób pozwoli zwiększyć kompetencje Kierownika Projektu oraz ułatwi zrozumienie zespołów IT. W ten sposób trafiliśmy na IAMPM.

W organizacji posiadamy dużą grupę Kierowników i wielu z nas postanowiło wziąć udział w kursie TechMind. W ostatnich latach w związku z nowym modelem biznesowym organizacji, nowymi obszarami biznesowymi oraz potrzebą rozwoju technologicznego (zmniejszanie długu technologicznego) nasz portfel projektów mocno urósł, w szczególności projektów informatycznych. 

Ciągle rosnący zespół PM-ów posiadał różne kwalifikacje i doświadczenia, stwierdziliśmy, że w celu doskonalenia i poprawy komunikacji oraz rozumienia świata IT przyda się poznać lub odświeżyć w dobrze skomponowanym szkoleniu najważniejsze kwestie techniczne w procesie wytwórczym. 

Program kursu TechMind odpowiadał naszym potrzebom. Przede wszystkim jest to kurs, który oferuje szeroki zakres zagadnień, poukładanych w logiczny i spójny program. W każdym z segmentów szkolenia znajdzie się dla siebie zagadnienia, które mogą zainteresować i zmotywować do dalszego zgłębiania. Dla mnie z nowych zagadnień, których wcześniej nie zgłębiałem to analityka ruchu w internecie i pozycjonowanie.

Czy zauważyłeś pozytywne zmiany w pracy zespołu PM-ów po nauce terminologii informatycznej?

Dzięki nauce, zauważyłem lepsze zrozumienie procesu wytwórczego, technologii (narzędzi. frameworków, sposobów integracji itd.) czy np. systemu kontroli wersji poprawiającej efektywność realizowanych projektów. Prościej zrozumieć potrzeby technicznych członków zespołu, uzgodnić plan działania i przygotować odpowiednie środowisko pracy. Wydaje się, że wszyscy na tym skorzystali.

Myślę, że dzięki przyswojonej wiedzy, pewność i zrozumienie pracy dewelopera u wielu PM-ów się zwiększyła, co przekłada się na lepsze relacje w zespołach projektowych.

TechMind będzie idealny dla PM-ów z niedużym doświadczeniem w projektach IT lub dopiero zaczynających przygodę z projektami IT, a także będzie przydatny dla bardziej doświadczonych kierowników, którzy chcą uporządkować wiedzę.

“Szukaliśmy technicznego szkolenia, które w kompleksowy sposób zwiększy kompetencje Kierownika Projektu oraz ułatwi zrozumienie zespołów IT”

Jakich rad mógłbyś udzielić ze swojego doświadczenia osobom, które obecnie szukają pracy oraz tym, które myślą o zmianie branży? 

Wszystko jest dla ludzi. Jeśli ktoś lubi pracować z ludźmi, chciałby brać czynny udział w wypracowywaniu nowych i różnorodnych produktów to praca projektowa, czy jako Kierownik Projektu czy np. Tester w branży IT jest dla niego. 

Ja akurat wywodzę się trochę ze świata IT, skończyłem studia informatyczne, w karierze zawodowej i programowałem, i analizowałem czy testowałem rozwiązania to znam wiele osób, które są świetnymi Kierownikami Projektów, zdobyły ogrom wiedzy technicznej i doświadczenia, ukończyły z sukcesem wiele projektów IT, a wywodzą się ze świata biznesu lub wsparcia (np. operacji czy obsługi klienta). Wystarczy zacząć.

Co powiedziałbyś osobom, które wahają się, czy dokonać zmiany, ponieważ obawiają się, że trudno jest dostać się do IT?

IT to nie tylko programowanie czy administrowanie systemami/infrastrukturą. W procesie wytwórczym jest wiele czynności, które wymagają specyficznej wiedzy, nie zawsze technicznej. Dobrym przykładem obok Kierowników Projektów są testerzy czy koordynatorzy testów lub analitycy biznesowi, którzy na wejściu nie muszą posiadać wysoko specjalistycznych umiejętności technicznych takich jak programowanie. 

Logiczne myślenie, chęć uczenia się nowych narzędzi, metodyk czy notacji oraz zaangażowanie spokojnie wystarczą, żeby wystartować. Przy obecnych potrzebach rynku IT każdy kto ma chęć na rozwój i naukę znajdzie swoje miejsce i szansę na realizację ciekawych projektów.

Pawel Laskowicz

Content Manager w IAMPM. Doświadczenie w marketingu zbierał już w kilku różnych dziedzinach: gastronomii, hotelarstwie oraz w branży modowej. Otwartość na nowe wyzwania zaprowadziła go jednak do świata IT.