Jak zostać Project Managerem w IT — opowiada czworo doświadczonych PM

16 marca 2023

  • Autor: Anna Hahen

  • Złożoność: łatwo

  • Czas: 8 min

Niezwykle trudno jest podjąć decyzję o zmianie pracy. Pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości — a wszyscy mówią tylko o zaletach pracy jako Project Manager. W teorii wszystko wydaje się w porządku Ale jak jest w praktyce? Na to pytanie mogą odpowiedzieć tylko ci, którzy pracują w tej dziedzinie. 

Poprosiliśmy prelegentów z IAMPM, obecnie menedżerów projektów, aby odpowiedzieli nam na pytania: Jak zostać Project Managerem? Jakie są największe minusy tej pracy? Gdzie szukać pierwszej pracy jako Project Manager? 

Wybierając ścieżkę rozwoju zawodowego powinniśmy widzieć prawdziwy obraz. Przeczytaj w spokoju artykuł i dowiedz się z pierwszej ręki, jak zostać Project Managerem w IT. 

Jak wygląda ścieżka kariery PMa 

Karolina Rucińska, Senior Project Manager PMP

Oksana Melnik, PM w Vaimo, prelegentka kursu DAO PM

W pewnym momencie swojego życia postanowiłam, że chcę mieć wpływ na to, co się dzieje na świecie, a branża IT wyglądała najbardziej obiecująco. Lubię uporządkowywać rzeczy, tworzyć procesy. Nadal odczuwam, że  dla mnie to dobry wybór.

Alan Zajączkowski, IT Project Manager w Frontkom

Od czasów szkoły średniej bardzo lubiłem i potrzebowałem organizować i strukturyzować pracę. Konferencje, warsztaty, później całe organizacje. W taki sposób przeszedłem w miarę gładko do pracy jako Project Manager. Branża natomiast wybrała mnie niejako sama, ponieważ znajomy właściciel software house’u chcąc rozwijać firmę poszukiwał akurat osoby do zarządzania projektami i tak połączyliśmy siły. 

Weronika Szysiak, Engineering Project Manager at Hippo Insurance 

Moja droga kariery była dość kręta — mój kierunek studiów w ogóle nie był związany z branżą IT.  Pierwszy kierunek studiów był związany z inżynierią produkcji i górnictwem. Jednak dzięki znalezieniu odpowiedniej pracy na początku studiów, miałam szansę na zmianę kierunku i zdobycie wiedzy w obszarze informatyki. 

W  trakcie studiów podjęłam się pracy na pół etatu, która pozwoliła mi poznać  branżę IT od środka. Pracę zaczęłam jako specjalistka ds. sprzedaży. Ta praca polegała na poszukiwaniu nowych projektów dla programistów zatrudnionych w firmie, dla której pracowałam. Pozwoliło mi to zrozumieć, czym jest IT i jak interesujący jest to świat. 

W międzyczasie otrzymałam propozycję przejścia do działu HR i zajęcia się rekrutacją nowych osób do firmy, głównie programistów. Wtedy zrozumiałam, że chciałabym zająć się samymi projektami i czerpać więcej informacji na temat samego procesu wytwarzania oprogramowania. Prowadzenie rekrutacji nie dawało mi tyle satysfakcji, co samo poznawanie procesów i rozmowy na temat produktów, które były tworzone przez dedykowane zespoły. Dlatego też po pewnym czasie zdecydowałam się na przejście do roli Junior Project Managera

Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne

Weronika Szysiak, Engineering Project Manager at Hippo Insurance

Oksana Melnik, PM w Vaimo, prelegentka kursu DAO PM

Liczy się chęć brania na siebie odpowiedzialności, otwartość do świata i uwaga na szczegóły. Dużo pracujemy z ludźmi (z zespołem i z klientami), dlatego umiejętności miękkie są ważne, ale oczywiście każdy wybiera swój styl prowadzenia projektów.

Alan Zajączkowski, IT Project Manager w Frontkom

Wszystko zależy od tego, o jakiej organizacji i jakim poziomie doświadczenia mówimy. Od osoby początkującej ciężko jest wymagać znajomości branży, co najwyżej zainteresowanie nią będzie plusem podczas rekrutacji. Z mojej perspektywy przydatne są umiejętności komunikacji, szybkiej nauki, wytrwałej pracy, w tym pod presją, bo będzie jej sporo – ciężko to zmierzyć i niemal każdy z kandydatów zamieszcza takie umiejętności w CV, ale gdyby się nad tym zastanowić, jest to naprawdę istotne. Jeśli chodzi o umiejętności twarde, to będzie to mocno zależne od branży, natomiast widzę w nich bardzo dużą wartość. 

Rozumienie programistów, czy też wcześniejsze doświadczenie w programowaniu mogą pozwolić na szybszy rozwój jako Project Manager, a trudniej się tego nauczyć, niż samego zarządzania projektami. 

Karolina Rucińska, Senior Project Manager PMP

Myślę, że poszukuje się osób przede wszystkim zaangażowanych w swoją pracę. W zakresie umiejętności jedne z najważniejszych to: umiejętność skutecznego komunikowania się, negocjacji i radzenie sobie z presją czy stresem. Co więcej? Przede wszystkim wiedza z zarządzania projektami, znajomość Scrum, Kanban i narzędzi jak na przykład Jira.

Jeśli chodzi o umiejętności miękkie, to na pewno decydujące są:

  • umiejętności komunikacyjne —  jasne przekazywanie informacji, bez żadnych niedomówień to jeden z kluczy do sukcesu;
  • sprawne podejmowanie decyzji z uwzględnieniem wszystkich istotnych czynników;
  • oraz dobra organizacja pracy (swojej i innych). 

Jeśli mówimy o pracy z klientem, to tu też ważna jest asertywność. Głównie ze względu na to, że klienci potrafią być wymagający i oczekiwać więcej niż to, co było ustalane. Chcąc za wszelką cenę zadowolić klienta można wpaść w pułapkę niekończących się zmian w projekcie, co na pewno nie wpłynie dobrze na samopoczucie osób pracujących nad nim. Tym samym może dojść do sytuacji, w której zespół nie będzie pracował tak efektywnie, jak dotychczas — na to składa się wiele różnych czynników, jednak presja czasu i duża ilość dodatkowej (niezaplanowanej) pracy niekorzystnie wpływa na motywację. 

Jeśli chodzi o umiejętności twarde, to mówiąc o branży IT na pewno:

Najciekawsze w pracy Project Managera

Oksana Melnik  — możliwość rozwoju w różnych kierunkach

Możliwość eksperymentowania, pracowania z najnowszymi technologiami i najlepszymi specjalistami; możliwość rozwijania się w różnych kierunkach (w stronę techniczną jako techniczny kierownik projektów lub managerską jako kierownik projektów od strony biznesowej, lub bliżej pracy z ludźmi jako team leader).

Alan Zajączkowski — wpływ na biznes

Z mojej perspektywy jest to wpływ na biznes. Zdaję sobie sprawę, że jest to mocno zależne od wielkości organizacji i jej struktury, bo zakres obowiązków Project Managera zakresowi nie równy, natomiast ode mnie oczekuje się doradztwa klientowi, nie tylko tworzenia zadań w Jirze i ustalania harmonogramu czy budżetu. Dla mnie wartością jest również różnorodność i możliwość tworzenia rozwiązań często od zera, a po zakończeniu projektu przejście do kolejnego, przez co ciężko o monotonnie. 

Karolina Rucińska — przekształcenie wybranego pomysłu w „gotowy produkt” 

To trudne dla mnie pytanie, bo dla mnie wszystko jest ciekawe w tej pracy! Projekty niosą zmianę – najciekawsze jest dla mnie obserwowanie, jak koncepcja spisana w jednym dokumencie ewoluuje, zmienia się i na koniec mamy na przykład aplikację, która niesie rozwiązanie na problem jakiegoś człowieka.  

Weronika Szysiak — wciąż jest coś nowego

Dynamika zmian – codziennie pojawia się coś nowego! Każdego kolejnego dnia

spotykam się z nowymi sytuacjami/problemami do rozwiązania. To dodaje mi mnóstwo energii i motywacji do działania. Wierzę w pracę zespołową i sukcesy, które odnoszę wspólnie z zespołem, czyli na przykład wypuszczenie na rynek nowej aplikacji mobilnej jest czymś, co daje mi satysfakcję. Przyjemność sprawia mi również analiza różnych problemów, które dany produkt ma rozwiązywać. Praca nad czymś użytecznym to jest coś, czego oczekuję w swojej pracy jako Project Manager.  

Największe minusy i plusy pracy PM-a 

Alan Zajączkowski, IT Project Manager w Frontkom

Oksana Melnik: Czasami praca PMa może być dość stresująca i wymagać nadgodzin, ale przy dobrym zarządzaniu projektem to są sytuacje raczej wyjątkowe. Wszystko zależy od Ciebie!

Karolina Rucińska: Trudne jest na pewno radzenie sobie z presją — czasami każdy chce czegoś innego i trzeba pogodzić interesy wielu osób. Terminy, zależności między zespołami, konflikty interesów to tylko przykładowe źródła stresu — jest to jednak wpisane w tę rolę, więc trzeba nauczyć się, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. 

Weronika Szysiak: Na stanowisku Project Managera ma się kontakt z różnymi osobami, o różnych typach osobowości i nie ma złotego środka na kontakt ze wszystkimi — do każdego należy podejść indywidualnie.

Jak zostać Project Managerem w IT

Trudnością może być nawiązanie odpowiednich relacji z każdym członkiem zespołu — nie w każdym przypadku uda się od razu zbudować relację opartą na zaufaniu i zbudować swoją pozycję, tj. być osobą, która pomoże w razie problemów, ale też będzie osobą, która będzie wymagała niektórych rzeczy i je egzekwowała. 

W zależności od projektu, mogą zdarzyć się sytuację, w których Project Manager będzie jedyną osobą do kontaktu i wtedy dostępność Project Managera odgrywa bardzo ważną rolę. Jeśli nie ma innej osoby, która jest w stanie popchnąć pewne tematy do przodu, to należy liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach, aby projekt okazał się sukcesem, konieczne mogą być dodatkowe godziny/inne godziny pracy w zależności od tego, kim są interesariusze projektu i w jakiej strefie czasowej się znajdują. Dlatego ważne jest, aby każdy członek zespołu czuł się “właścicielem” projektu i był w pełni zaangażowany w cały proces. 

Jak zostać Project Managerem w IT

Satysfakcja z dostarczonego projektu, czy też nawet z dostarczenia pojedynczych zmian, a także zadowolenie zespołu, jeśli większość spraw poszła po myśli osób uczestniczących w projekcie. Zmiany i dostosowywanie planu są czymś naturalnym i trzeba być na to gotowym. Praca nad projektami informatycznymi jest dynamiczna i nie ma tutaj miejsca na nudę. Każdy dzień może być nowym wyzwaniem, ale każdy rozwiązany problem daje dużo satysfakcji i motywacji do dalszego działania. 

To, że ma się kontakt z różnymi ludźmi i można zaobserwować różne zachowania. Jako doświadczony Project Manager czuję, że moje umiejętności interpersonalne znacznie się polepszyły dzięki codziennej pracy z ludźmi, pracy w grupie. Każdy projekt ma swój cel i odpowiednio dostosowany zakres. Po stronie Project Managera jest to, aby wspierać zespół w jego codziennej pracy oraz upewnić się, że wszystkie osoby, które są interesariuszami projektu na bieżąco dostają informacje na temat jego statusu. 

Gdzie szukać pracy jako Project Manager 

Oksana Melnik, PM w Vaimo, prelegentka kursu DAO PM

Alan Zajączkowski: Zależy, czy mamy skonkretyzowaną firmę, dla której chcemy pracować — jeśli tak, bezpośrednio na jej stronie lub u ludzi w niej pracujących — polecenie jest wyżej punktowane niż przyjście z przysłowiowej ulicy. Jeśli nie mamy wybranej konkretnej firmy, trzeba zadać sobie pytanie — gdzie ogłasza się branża, w której chcę pracować. Dla przykładu IT ma mocno rozbudowaną bazę ogłoszeń na justjoinit lub bulldogjobs. Dużo jest też ogłoszeń na LinkedInie, szczególnie międzynarodowych firm — tam też jest dużo ofert spoza IT.

Karolina Rucińska: Poza klasykami warto zajrzeć do portali z ogłoszeniami IT —  jestem zwolenniczką podawania w ogłoszeniu wynagrodzenia, a na tych portalach jest to standardem np. the protocol, justjoinit, bulldog job, nofluffjobs. Jeśli szukamy pracy poza Polską, to warto zajrzeć np. na linkedin. 

Weronika Szysiak: Istnieje dużo portali z ogłoszeniami dla osób szukających pracy na stanowisku Project Managera. Jeśli chodzi o IT, to jednymi z najbardziej popularnych są Nofluffjobs, JustJoin. Oczywiście poza typowymi dla branży IT portalami z ofertami pracy są takie aplikacje jak LinkedIn oraz portal pracuj.pl 

DAO PM

Porady dla osób, które zamierzają w przyszłości zostać Project Managerem IT

Oksana Melnik: Czytać książki (PMBOK, Scrum guide to są masty, a dalej dużo innych), gadać z ludźmi, którzy już są w tej dziedzinie, chodzić na spotkania community. To jest branża, która ciągle się rozwija i nowe tematy pojawiają się na bieżąco. Nigdy się nie znudzisz!

Alan Zajączkowski: Odpowiednio wybrać, jakimi projektami będzie się chciało zarządzać. Inna jest charakterystyka projektów wewnętrznych, a inna dla klientów. Warto również wziąć pod uwagę, w jakiej organizacji chce się pracować — inna jest specyfika pracy w korporacji, a inna w start-upie. Dla niektórych na początku jedyną możliwością może być praca w Polskiej firmie, natomiast warto jednocześnie inwestować w naukę angielskiego, żeby w razie czego mieć możliwość pracy dla firmy zagranicznej. 

Nie jest tak, że jak się spróbuje jednej drogi, to nie można przejść na inną, ale jeśli z jakiegoś powodu wiemy wcześniej, czego chcemy, większe doświadczenie w danym kierunku będzie na pewno plusem.

Karolina Rucińska: Radziłabym, aby najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chcę zostać Project Managerem —  tym samym, aby dobrze poznać, na czym polega ta praca. Warto też porozmawiać z kimś, kto już pracuje jako Project Manager. Pamiętam, jak na samym początku przeczytałam artykuł: 20 minusów pracy jako Project Manager! Byłam bardzo zniechęcona… ale przecież to jest opinia jakiejś jednej osoby. Wiedziałam, że muszę sama spróbować! Zawsze warto próbować!

Weronika Szysiak: W pierwszej kolejności zastanowić się nad branżą, w której chcieliby się rozwijać. Jeśli jest to IT, to polecałabym zapoznać się z samymi podstawami zarządzania projektami i poszerzyć swoją wiedzę na temat różnych metodyk wykorzystywanych przez firmy technologiczne. Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć są książki, artykuły, szkolenia dot. komunikacji z klientem — nawet jeśli nasza praca nie polega na codziennej komunikacji z osobą zlecającą dany projekt, to warto zapoznać się z zasadami takiej komunikacji. Może się to przydać w codziennej pracy i usprawnić komunikację w projekcie. 

Jeśli już zdecydowaliście zmienić swój zawód lub przebranżowić się —  naucz się zarządzać projektami w sposób systematyczny i czerpać z doświadczenia profesjonalistów na kursie Dao PM. Umożliwiamy zdobycie solidnych kompetencji i sporej dawki wiedzy zarówno osobom rozpoczynającym przygodę z zarządzaniem projektami, jak i tym bardziej doświadczonym. 

Nauczysz się planować, delegować zadania, oceniać ryzyko, kontrolować zespół i koordynować wszelkie procesy zachodzące w trakcie realizacji planu. Dzięki temu rozwiniesz skrzydła i zdobędziesz cenne umiejętności przydatne w zawodzie!

Obejrzyj krótkie wideo jednego z prelegentów kursu Dao PM.  Daniel Woźniak, obecnie jest Senior Project Managerem w Netguru, specjalizującym się w projektach IT. Na kursie DAO PM odpowiada za tematykę finansów i budżetowania projektów.

Anna Hahen

Marketing Manager w IAMPM. Piszę strategie marketingowe, tworzę treści w mediach społecznościowych i dbam o to, aby IT było zrozumiałe dla Ciebie.