Jak wybrać kurs online z analizy biznesowej w IT

10 lutego 2023

 • Autor: Ulia Dniprova

 • Złożoność: łatwo

 • Czas: 4 min

Na rynku IT panuje duża konkurencja wśród Junior—specjalistów. I o ile kiedyś było tak, że początkujący lepiej zaczynał od znanego stanowiska Project Managera, o tyle dziś wiele osób decyduje się na analizę biznesową. Dlaczego tak się dzieje? 

Z najnowszych badań statystycznych wynika, że na jedno stanowisko Junior PM aplikuje średnio 8 kandydatów, natomiast na stanowisko Junior BA 3-ch kandydatów. Dlatego obserwujemy wzrost zapotrzebowania na kursy analizy biznesowej i odpowiadający mu wzrost liczby kursów.

W tym artykule dowiesz się, jak wybrać kurs, który nie tylko będziesz chciał skończyć, ale także taki, który uzupełni Twoje CV o niezbędne umiejętności.

Twoje doświadczenie w biznes analityce

Cel nauki początkujących i doświadczonych BA jest zawsze inny: początkujący potrzebują podstaw i usystematyzowania dotychczasowej wiedzy, natomiast średniozaawansowani i wyżej — muszą pracować nad konkretnymi umiejętnościami w praktyce. Aby lepiej zrozumieć, na którym poziomie rozpocząć kształcenie, możesz wykonać specjalne testy do oceny poziomu wiedzy.

Dopiero zaczynasz 

Jeżeli nie masz doświadczenia i nie masz pojęcia, jak działa wewnętrzna koncepcja analizy biznesowej w IT, nie powinieneś od razu rozpoczynać programu dla doświadczonych BA. Zacznij od kursu, na którym delikatnie zanurzysz się w zawód, zobaczysz jak wygląda organizacja pracy analityka w firmie produktowej, nauczysz się identyfikować wymagania, pisać dokumentację i sporządzać proste diagramy.

Celujesz w middle

Jeśli masz co najmniej rok doświadczenia jako analityk biznesowy i chcesz wzbogacić swoje CV, aby ubiegać się o stanowisko Middle BA, wybierz kurs z praktycznym kształtowaniem umiejętności:

 • komunikacja i współdziałanie z stakecholderami;
 • modelowanie procesów biznesowych;
 • identyfikacja wymagań niefunkcjonalnych;
 • pisanie User Story i Use Case;
 • dokumentowanie wymagań.

Dzięki temu przetestujesz typowe zadania BA i poznasz metody pracy doświadczonych specjalistów, którzy pracują przy dużych i złożonych projektach.

Potrzebujesz punktowej praktyki

Jeżeli masz więcej niż 3 lata doświadczenia w analizie biznesowej, szukaj kursów z konkretnymi technikami, w których czujesz, że brakuje Ci doświadczenia. Świetnie nadają się do tego warsztaty i intensywne kursy. Najprawdopodobniej — dobrze znasz teorię. To czego potrzebujesz, to gotowe narzędzia, które możesz natychmiast wdrożyć w swojej codziennej pracy w fazie Discovery lub w procesie szkolenia młodych specjalistów.

Cel nauki

Określ punkt końcowy: co chcesz uzyskać. Może to być ukończenie studiów magisterskich, aktualizowanie swojego CV o niezbędne umiejętności lub przejście na stanowisko Middle i wyższe. Nieprawidłowe wyznaczanie celów jest jednym z głównych powodów, dla których szkolenie może nie spełnić oczekiwań.

Niewyraźny cel Jasno określony cel
Opanować analizę biznesową, by zarabiać więcej. Opanować techniki analizy biznesowej, które pomogą Ci śmiało rozpocząć pracę jako Junior BA.

Na przykład chcesz opanować analizę biznesową, ponieważ na ten zawód jest zapotrzebowanie. Wziąłeś udział w kursie, który obejmował dużo teorii, poznałeś terminologię i nauczyłeś się odróżniać wymagania funkcjonalne od niefunkcjonalnych. Ale po ukończeniu nauki nie otrzymałeś żadnych ofert. W czym może być problem? Wziąłeś udział w kursie podstawowym, który nie przewidywał praktycznego szkolenia i pomocy w znalezieniu pracy po ukończeniu szkolenia.

Ilość i doświadczenie prelegentów

Jeden prelegent — zawsze gwarantuje spójność programu. Jednocześnie jest to tylko jedno doświadczenie, jedno spojrzenie na sytuację, problemy i rozwiązania. Ponadto trudno jest jednemu prelegentowi poświęcić uwagę dużym grupom uczniów. Dobrze, jeśli kurs ma 2—3 wykładowców z doświadczeniem w różnych dziedzinach i dodatkowych mentorów.

Wybierz kursy, w których prelegentami są seniorzy lub Leads BA. Będą mogli podzielić się odpowiednimi narzędziami, life hackami i osobistymi spostrzeżeniami, które wykorzystują w swojej pracy każdego dnia. Jednocześnie mają wystarczające doświadczenie, aby opowiedzieć o swoich porażkach i pomóc Ci uniknąć błędów w przyszłości.

Czas trwania szkolenia

Kursy online przez 12 – 18 miesięcy to przenośnia taśmowa wiecznych studentów. Większość z nich nigdy ich nie skończy, bo nie ma takiego poziomu samodyscypliny. Kursy półroczne są z jednej strony dobre, bo pozwalają na dogłębną analizę każdego tematu i praktykę na prawdziwych przypadkach.

Ale podczas gdy Ty będziesz się uczyć przez pół roku, ktoś wybierze kurs trwający 1,5 – 2 miesiące i będzie mógł się skupić na znalezieniu pracy, bo sam się zorientuje, dokąd dalej zmierzać.

Gdy reklamy kursów pełne są obietnic, że w miesiąc opanujesz zawód, a w tydzień zarobisz 3000$, to jest to czysty info — szpiegostwo. Nie da się w tak krótkim czasie rozwinąć potrzebnych umiejętności, nawet jeśli uczysz się w bardzo intensywnym tempie.

banner

Format

Nagrania wykładów to świetna opcja dla osób, które nie mają problemów z samoorganizacją. Wygodne jest włączanie, oglądanie i przetwarzanie informacji. Ale takich studentów jest bardzo mało. Format online pozwala zanurzyć się w temacie, komunikować się z ekspertami, omawiać przypadki, zadawać pytania, ćwiczyć rozwiązywanie problemów na żywo, a co najważniejsze, pozostać na szczycie swoich osiągnięć w nauce.

Wybieraj kursy z praktyką w formie warsztatów. Dzięki nim pozbędziesz się suchej prezentacji teorii i zaoszczędzisz czas na ćwiczeniu umiejętności.

Co do sylabusu, to wszystkie kursy analizy biznesowej mają podobny, mniej więcej. O wiele ważniejsze jest spojrzenie na umiejętności, które uczniowie nabywają na finiszu. To właśnie te nowe umiejętności dodasz do swojego CV i wykorzystasz w swojej pracy na co dzień. Od razu więc porównaj je z własnymi oczekiwaniami.

Za co studenci cenią kurs I AM BA: 

Matthias Markowicz 
Zadania domowe, które zachęcają do samodzielnej nauki i poszukiwania rozwiązań, zamiast polegania wyłącznie na gotowych odpowiedziach oraz możliwość pracy nad własnym projektem.

Sandra Hadasz
Doskonała kombinacja teorii i praktyki, świetnie przygotowana kadra oraz praktyczne podejście do zagadnień biznesowych. 

Dominika Andruszkiewicz
Tu jest symulacja rzeczywistego środowiska projektowego i projektu. Polecam IAMPM zarówno ze względu na merytoryczną zawartość kursów, bardzo wykwalifikowanych prelegentów, dobrą organizację i super atmosferę.

Plan rozwoju kariery ВА od IAMPM

Aby zapewnić pewny start i efektywny rozwój w zawodzie, stworzyliśmy mapę drogową do nauki analizy biznesowej. To 2 plany krok po kroku dla początkujących i doświadczonych BA, które pomogą Ci podejść do studiów w sposób systematyczny i wynieść z nich jak najwięcej.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z analizą biznesową:

 1. Dowiedz się, czym BA zajmuje się na co dzień.
 2. Pobierz książki Vigersa.
 3. Oglądaj darmowe wykłady z analizy biznesowej na Youtube.
 4. Posłuchaj, co mają do powiedzenia ci, którzy przeszli już drogę od początkującego do pierwszej oferty.
 5. Przyjdź na praktyczny kurs analizy biznesowej, aby uzyskać doświadczenie i umiejętności do CV Junior BA i zdobyć pierwszą pracę w IT.
  test BA

Ulia Dniprova

Ulia jest copywriterką IAMPM. Zawsze gotowa udzielać porad młodym autorom i po prostu uwielbia rozmawiać o marketingu, tekstach i znaczeniach.