Jak zostać Project Managerem w IT bez doświadczenia w programowaniu

28 października 2022

  • Autor: Ulia Dniprova

  • Złożoność: łatwo

  • Czas: 4 min

Jeśli chcesz przejść do stanowiska Project Managera w IT, ale nie jesteś pewien, czy masz wystarczające doświadczenie, złap dawkę inspiracji od profesjonalistów z różnych dziedzin, którzy odważyli się i odnieśli sukces. W artykule dzielimy się historiami studentów DAO PM i przypominamy: niezależnie od tego, gdzie pracujesz, nie bój się szukać siebie w nowych rolach i podejmować wyzwania.

Tomasz Żurowski: Potrzebowałem jakiegoś kursu, który będzie czymś pomiędzy teoretycznymi zajęciami, a praktyką

Obecnie pracuję jako kierownik działu druku cyfrowego. Dzięki temu stanowisku miałem możliwość przygotowania i wdrażania swoich małych «projektów», które usprawniały pracę w moim dziale. To właśnie zainspirowało mnie do zapoznania się bliżej z Project Managementem. 

Potrzebowałem jakiegoś kursu, który będzie czymś pomiędzy teoretycznymi zajęciami, a praktyką. Tutaj z pomocą przyszedł DAO PM. 

Dzięki praktycznemu podejściu wykładowców oraz dobrze zorganizowanej strukturze kursu czuję się dużo pewniej jeśli chodzi o podstawy bycia PM i zamierzam spróbować swoich sił w tym zawodzie.

Wykłady są przygotowane w sposób uporządkowany i zrozumiały, a wykładowcy uzupełniają prezentacje swoimi własnymi doświadczeniami. Dodatkowo każdy z nich ma swój odmienny styl, co sprawia, że kurs jest na swój sposób «żywy».  

Sama struktura kursu jest bardzo dobrze przemyślana — podoba mi się, że jedną z form zaliczenia, jest obrona swojego własnego projektu. Co ważne, projekt ten powstaje cały czas podczas trwania kursu i jest on «nasz własny». Dzięki temu lepiej się w nim czujemy i go rozumiemy, a dodatkowo mamy możliwość przygotować swoją pierwszą (przynajmniej dla początkujących) dokumentację projektową. 

Dodatkowo feedback od prowadzących. Bardzo miło było przeczytać tyle pozytywnych i inspirujących wypowiedzi mentora Patrycji, która na pewno zmotywowała nas do nie tylko ukończenia tego kursu, ale także dalszej pracy podczas szukania wymarzonej firmy i stanowiska PM.

Jeśli chodzi o kontakt z kuratorami — stoi on na bardzo wysokim poziomie: odpowiadają oni na pytania dręczące studentów, dzięki czemu wszystko jest jasne jeśli chodzi o kwestie organizacyjne. 

Po kursie rozumiem podstawy Project Managementu i jestem naprawdę bardzo zmotywowany do zmiany branży. Wszystko to dzięki pomocy profesjonalnych lektorów oraz genialnego zespołu zarządzającego.

Jakiej rady udzieliłbyś osobom, które zastanawiają się nad podjęciem kursu DAO PM, ale mają wątpliwości?

Przede wszystkim bliżej zapoznać się z działalnością IAMPM — dostępne są webinary, czat Społeczności nietechnicznych specjalistów IT oraz bestseller — blog IAMPM, w którym można znaleźć wiele przydatnych porad i informacji. W razie wątpliwości zawsze można skontaktować się i dopytać o nurtujące problemy — zespół IAMPM jest chętny do pomocy. 

Cały kurs jest przygotowany rzetelnie —  mimo tego organizatorzy są otwarci na zmiany i propozycje studentów co również jest dużym plusem. Dlatego z czystym sumieniem mogę polecić go osobą, które byłoby zainteresowane tą tematyką. 

dao

Monika Krzykała: Korzystam z kursu już od pierwszych lekcji

Od wielu lat zajmuję się koordynacją projektów kulturalnych w sektorze publicznym. Ponieważ ostatnie przedsięwzięcia, które prowadziłam, były projektami cyfrowymi, postanowiłam zwiększyć swoje kompetencje w tym zakresie.

Z kursu DAO PM korzystam już od pierwszych lekcji. Obecnie koordynuję kolejny projekt, ale od strony Klienta. Korzyści z kursu są wielowymiarowe:

  • Po pierwsze na bieżąco korzystam z pogłębionej i usystematyzowanej wiedzy z zakresu: zarządzania projektami oraz zespołem ludzi, którzy w nim uczestniczą. 
  • Po drugie zwiększa się moje zrozumienie dla zespołu IT, który jest Wykonawcą projektu, ale także uważność na formułowanie oczekiwań Klienta tak, aby były one jak najbardziej czytelne dla Wykonawcy IT. Liczę na to, że ta świadomość zwiększy jakość realizowanych przeze mnie projektów.

Moja wewnętrzna motywacja do podjęcia kursu dodała mi sił, aby dać sobie przyzwolenie na dołączenie kolejnego punktu w moim grafiku zajęć. Kurs jest intensywny, wymaga poświęcenia dodatkowego czasu nie tylko na wykłady ale także na przygotowanie prac domowych. Można jednak wcześniej nastawić się na taki tymczasowy intensywniejszy tryb, poczynić odpowiednie przygotowania (na przykład zaplanować koniecznie 1 pełny dzień w weekend na solidną regenerację!) a z czasem przyzwyczaić się do nowego rytmu. Korzyści, jakie odnosi się z kursu, są tego warte.

Na kursie czasem brakowało mi krótkiej, konkretnej prezentacji, jak działają określone/wybrane narzędzia pomocnicze [trailer\wstępna naprowadzająca instrukcja]. Ale rozumiem też, że poziom uczestników kursu jest różny, i że dla wielu osób, które już z takich narzędzi korzystają, to mogłoby być zbędnym elementem programu zajęć. Taką opcję można byłoby zatem uczynić jako dodatkową. To moja jedyna sugestia.

Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu, dużego doświadczenia prowadzących zajęcia i ich umiejętności sprawnego przekazywania kursantom swojej praktycznej wiedzy (a takiej właśnie szukałam!). Komfortowi nauki sprzyja bardzo dobra organizacja kursu, świetne prezentacje oraz dyspozycyjność, życzliwość i komunikatywność opiekunów grupy! Jesteście wspaniali/łe!

Agnieszka Woźniak: Trzeba inwestować w siebie bo to najlepiej wydane pieniądze

Jestem osobą początkującą w świecie project managementu. Chciałam uzyskać usystematyzowaną wiedzę, jak krok po kroku wygląda praca PM. 

Kurs DAO PM bardzo mi się spodobał. Jest intensywny poprzez zadania domowe i to dla mnie bezcenne. Lubię skoncentrować się w 100 % na temacie. Potwierdzam się tylko w przekonaniu że przebranżowienie jest jak najbardziej dobrym kierunkiem dla mnie. Na razie oswajam się z wiedzą bo jest ona dla mnie nowa a jest jej sporo. Chciałabym spróbować swoich sił jako junior PM.

Moim zdaniem, trzeba inwestować w siebie bo to najlepiej wydane pieniądze. Jeżeli chcesz coś zmienić to działaj tu i teraz. Taka inwestycja na pewno się zwróci. 

Jeśli Twoim celem jest zostać IT Project Managerem, kurs DAO PM pomoże Ci go osiągnąć. Przećwiczysz wszystkie etapy projektu, od inicjacji do zakończenia, a planowanie, zarządzanie ryzykiem i dokumentacja projektowa staną się nie tylko słowami, ale zrozumiałymi procesami.

Ulia Dniprova

Ulia jest copywriterką IAMPM. Zawsze gotowa udzielać porad młodym autorom i po prostu uwielbia rozmawiać o marketingu, tekstach i znaczeniach.