Workation – jak łączyć pracę z wypoczynkiem

15 czerwca 2023

 • Autor: Pawel Laskowicz

 • Złożoność: łatwo

 • Czas: 6 min

Wyobraź sobie egzotyczną plażę – złocisty piasek, turkusowa woda, a w ręce trzymasz zimnego kokosa. Piękna sceneria, która jednak, bądźmy ze sobą szczerzy – zupełnie nie nastraja do pracy, a raczej do błogiego lenistwa… Ta rajska wyspa jest jednym z wielu miejsc, które przyciąga nie tylko “zwykłych” turystów, ale w ostatnim czasie odnotowuje także coraz większą liczbę osób, które łączą swoje wakacje z pracą zdalną. Czym jest workation? Czy na pewno jest to opcja dobra dla Ciebie? Jak się przygotować? Na te i inne pytania, odpowiedź znajdziesz w artykule.

Czym jest workation

Workation – jak łączyć pracę z wypoczynkiem

Workation to połączenie pracy zdalnej (remote work) i wakacji. Jest to praktyka, w której pracownicy korzystają z elastyczności pracy zdalnej, jednocześnie podróżując i korzystając z atrakcji turystycznych w różnych miejscach.

Jednym z głównych powodów, dla których workation zyskuje na popularności, jest elastyczność i swoboda, jaką daje pracownikom. Praca zdalna umożliwia połączenie zawodowych obowiązków z przyjemnościami podróży. Pracując podczas workation, można dostosować harmonogram pracy do swoich preferencji, co pozwala na lepsze wykorzystanie czasu i zapewnienie równowagi między pracą a życiem osobistym.

Sprawdź czy workation to dobry pomysł dla Ciebie

Workation jest możliwe do zrealizowania w różnych branżach, ale szczególnie popularne jest właśnie w sektorze IT. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze internetowej i narzędziom komunikacyjnym, pracownicy IT mogą pracować zdalnie praktycznie z dowolnego miejsca na świecie.
W branży IT, pracować zdalnie mogą nie tylko programiści ale również specjaliści nietechniczni:

Wielu z nich wykorzystuje workation jako sposobność do pracy w atrakcyjnych turystycznie lub inspirujących miejscach, jak np. egzotyczne plaże, górskie kurorty, a nawet lasy deszczowe.

Jakie cechy pomogą Ci połączyć pracę z odpoczynkiem

Workation może być wspaniałym doświadczeniem, ale najpierw zobacz, czy masz odpowiednie cechy, które będą kluczowe, aby Twój wyjazd nie zamienił się w fiasko. Możesz już zacząć pakować walizki i zabukować bilety jeśli:

 • Potrafisz planować i jesteś osobą zorganizowaną – osoby, które są dobrze zorganizowane, mają silną samodyscyplinę i wysoką motywację, będą miały większe szanse zdobyć pozytywne doświadczenia podczas workation. Praca zdalna wymaga umiejętności zarządzania czasem i koncentracji na zadaniach. 
 • Masz zdolności do adaptacji do nowych miejsc i sytuacji – osoby, które są otwarte na nowe doświadczenia, elastyczne i potrafią szybko przystosować się do zmian, będą łatwiej radzić sobie z różnymi wyzwaniami, jakie może przynieść workation. 
 • Jesteś niezależny i samodzielny – osoby, które dobrze radzą sobie z samodzielnym podejmowaniem decyzji, rozwiązywaniem problemów i zarządzaniem własnymi zadaniami, będą miały większe powodzenie w realizacji workation.

Dla kogo workation nie będzie dobrym pomysłem

Musisz być świadomy, że workation nie będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Zanim pobiegniesz do szefa po zgodę na workation i ogłosisz światu, że znikasz na koniec świata, zastanów się, czy:

 • Jesteś osobą, która preferuje stałe miejsce pracy i ustalony harmonogram. Praca w biurze zapewnia Ci stabilność i znajome schematy, co może wpływać na Twoją efektywność i komfort pracy.
 • Jeśli planujesz workation w pojedynkę, to pamiętaj, że praca w biurze daje możliwość codziennych interakcji z innymi osobami. Jeśli czerpiesz energię i inspirację ze współpracy i kontaktów z kolegami z pracy, możesz lepiej czuć się w tradycyjnym środowisku biurowym. 
 • Niektóre branże lub projekty mogą wymagać także bezpośredniej obecności i interakcji zespołu. Jeśli praca wymaga częstych spotkań, pracy w grupie lub dostępu do specjalistycznego sprzętu, workation może być trudne do zrealizowania.

Jakie są zalety workation

Workation ma swoje niezaprzeczalne zalety. Pamiętajcie, że na workation nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Dla niektórych świetną opcją, przynajmniej na początek, będzie nawet wynajęcie domku na wsi. Odmiana od rutyny czy możliwość odpoczynku po pracy w pięknych miejscach. To tylko niektóre z długiej listy przywilejów, jakie daje workation. Z pewnością każdy z Was bez problemu mógłby rozszerzyć poniższą listę i dopisać coś od siebie. 

Elastyczność czasowa i przestrzenna

Workation pozwala na pracę z dowolnego miejsca na świecie, o ile jest dostęp do niezbędnych narzędzi i infrastruktury. Możesz pracować w pięknych miejscach, które zawsze chciałeś odwiedzić, jednocześnie wypoczywając tak, jak podczas urlopu.

Inspiracja i kreatywność 

Zmiana otoczenia może prowadzić do otrzymania większej dawki inspiracji i kreatywności. Nowe miejsca, ludzie i kultura mogą przynieść świeże spojrzenie na wykonywaną pracę.

Zbalansowanie pracy i życia osobistego

Workation umożliwia połączenie pracy i wypoczynku, co pomaga utrzymać zdrową równowagę między życiem zawodowym a osobistym. Możesz wykorzystać czas po pracy na eksplorację i relaks.

Budowanie relacji

Świetnym pomysłem będzie wyjazd na workation w większym gronie osób. Praca zdalna często oznacza, że ​​nie widzisz swoich współpracowników na co dzień. Workation może stworzyć okazję do spotkania i budowania relacji z innymi pracownikami podczas podróży.

Ciemna strona workation

Warto przypomnieć, że workation nie jest zamiennikiem urlopu. Przede wszystkim należy umieć utrzymać równowagę między pracą a życiem prywatnym. Taki wyjazd nie zapewnia prawdziwego odpoczynku ani pełnego oderwania od spraw zawodowych. Otoczenie wakacyjne może niektóre osoby rozpraszać i prowadzić do spadku produktywności, co z kolei może wywołać frustrację, uniemożliwiając osiągnięcie zarówno zawodowych celów, jak i pełnego wypoczynku.

Trudności z koncentracją 

Zmiana otoczenia może niektórym osobom utrudnić skupienie się na pracy. Ruchliwe miejsca i atrakcje turystyczne mogą być rozpraszające, co wpływa negatywnie na produktywność. Weź laptopa, usiądź w ruchliwej kawiarni w centrum i zobacz czy jesteś w stanie pracować. Z pewnością będzie ciężko…

Podczas workation zadbaj o to, aby zawsze mieć cichy kąt, w którym będziesz mógł skupić się tylko i wyłącznie na pracy. Pamiętaj, aby mieć przy sobie słuchawki w sytuacji, kiedy jednak nie będziesz w stanie uciec od tłumów. 

Inne strefy czasowe

Praca z różnych stref czasowych może skomplikować harmonogram pracy i komunikację z zespołem. Konieczne jest dostosowanie się do różnic czasowych, co może być dla niektórych szczególnie uciążliwe. 

Jeszcze przed wyjazdem, zastanów się czy jesteś w stanie przestawić się i zmienić swoje przyzwyczajenia. Zobacz czy jesteś w stanie pracować w innych porach dnia i czy nie wybija Cię to z rytmu.

Logistyka i koszty

Planowanie workation wymaga odpowiedniej organizacji, zwłaszcza jeśli musisz dużo podróżować. Ponadto, workation może wiązać się z dodatkowymi kosztami (transport, zakwaterowanie, wizy).

Staraj się wynotować wszystkie czekające na Ciebie wydatki. Choć workation często organizuje się w krajach, gdzie koszty życia są znacznie niższe niż te, do których zdążyliśmy przywyknąć, to i tak dobrze policz czy jesteś przygotowany finansowo. Pamiętaj, aby zawsze mieć zapas pieniędzy na nieprzewidziane sytuacje.

Chciałbyś spróbować? Dobre przygotowanie to podstawa sukcesu

Workation – jak łączyć pracę z wypoczynkiem

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie to podstawa każdego sukcesu. Nie inaczej jest z workation. Przed wyjazdem wynotuj sobie wszystko, co może okazać się Twoim zdaniem niezbędne podczas wyjazdu. Chyba pierwsze co przychodzi na myśl, to oczywiście dostęp do Internetu. Na tym lista się jednak nie kończy. Zobacz na co na pewno powinieneś zwrócić uwagę podczas przygotowań do workation:  

 • Stabilne połączenie internetowe: Upewnij się, że będziesz mieć dostęp do niezawodnego i szybkiego połączenia internetowego w miejscu, w którym zamierzasz przebywać. Dobrym pomysłem, będzie zaopatrzenie się w wirtualną kartę, tzw. eSIM. Zamiast kupowania kolejnej karty SIM za każdym razem, kiedy wyjeżdżasz poza Unię Europejską, wystarczy kilka kliknięć w internetowym sklepie i… masz internet za granicą bez obawy o rachunek. Takie rozwiązanie oferuje np. Airalo, Holafly, Travelsim.

Jeśli jednak planujesz przebywać w miejscach, gdzie nawet lokalny operator może mieć problemy z zasięgiem, to pomyśl o internecie satelitarnym od Starlink. Możesz liczyć na superszybki internet praktycznie w każdym zakątku świata, jednak przygotuj się też na znacznie większy wydatek.

 • Harmonogram pracy: Skoordynuj swoje obowiązki i zadania, aby zapewnić płynność pracy podczas workation. Zwróć uwagę na różnicę czasową i dostosuj swój harmonogram pracy do potrzeb zespołu.
 • Zabezpieczenie danych: W pracy zdalnej (i nie tylko) konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa danych. Upewnij się, że korzystasz z bezpiecznego połączenia VPN i zabezpiecz swoje urządzenia przed zagrożeniami.
 • Planowanie podróży: Spędź czas na starannym planowaniu swojej trasy, rezerwacji zakwaterowania i organizacji transportu. Zastanów się również nad restrykcjami podróży i wymaganiami wizowymi w odwiedzanym kraju. Pamiętaj o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Koszty leczenia czy hospitalizacji w niektórych krajach potrafią być kolosalne.
 • Zgoda i harmonogram pracy z zespołem: Skonsultuj planowany workation z zespołem i upewnij się, że wszyscy są świadomi Twojej dostępności i ograniczeń czasowych.

Podsumowanie

Workation to znakomita okazja do samorozwoju. W tym czasie oprócz codziennych obowiązków związanych z pracą oraz korzystania z uroków miejsca, w którym zaplanowałeś workation, możesz także poświęcić trochę czasu na naukę. 

Dlatego dobrym pomysłem oprócz pracy będą też kursy i szkolenia w IT. Dzięki aktualnej wiedzy będziesz mieć pewność, że wciąż jesteś na bieżąco w dynamicznie zmieniającym się środowisku IT. To pozwoli Ci jeszcze efektywniej wykorzystać czas spędzony podczas workation i sprawi, że nie wybijesz się z rytmu, a wrócisz jeszcze bogatszy o nowe doświadczenia i umiejętności.

Pawel Laskowicz

Content Manager w IAMPM. Doświadczenie w marketingu zbierał już w kilku różnych dziedzinach: gastronomii, hotelarstwie oraz w branży modowej. Otwartość na nowe wyzwania zaprowadziła go jednak do świata IT.