Kto nie ryzykuje, ten nie przechodzi do branży IT: opinie studentów o kursie TechMind

6 stycznia 2023

  • Autor: Anastasiia Didenko

  • Złożoność: łatwo

  • Czas: 3 min

Project Managerki, Marta Dominiak i Justyna Piątek, analizując wymagania rynku w 2023 roku, miały na celu podnieść swoje umiejętności techniczne i zrozumieć proces rozwoju. Dlatego zdecydowali się na udział w kursie TechMind z IAMPM.

Tomasz Żurowski najpierw brał udział w kursie zarządzania projektami IT, a następnie postanowił pogłębić swoją wiedzę techniczną. Zapytaliśmy o ich wrażenia z podróży po drogach backendu i frontendu. Jak trudno jest zrozumieć pojęcia i procesy, z którymi programiści spotykają się na co dzień?

Marta Dominiak: Od branży motoryzacyjnej do świata IT

Przed kursem pracowałam jako PM w branży automotive. Jako, że chcę się przebranżowić, zapisałam się na kurs żeby ułatwić sobie wejście do branży IT – żeby zrozumieć z czym to się je, czym właściwie zajmują się programiści, oswoić się i osłuchać ze słownictwem.

Tematy były logicznie ułożone, prelegenci to praktycy a nie tylko teoretycy, co jest dużym plusem. Fajnie, że byli i nadal są dostępni w razie jakichś pytań z naszej strony. Super, że wykłady były nagrywane, to można było do nich w każdej chwili wrócić.

Jedyny problem jaki się dla mnie pojawił to ilość zadań domowych — w pewnym momencie mnie przerosła i nie zdążyłam zrobić ich wszystkich, ale to też wynika z okresu świątecznego i ograniczonej ilości czasu.

Kurs na pewno pozwolił mi pozyskać podstawową wiedzę na temat branży i poukładać cały proces wytwarzania oprogramowania w logiczną całość. Teraz na rozmowach rekrutacyjnych będę podchodziła do pytań technicznych z większą pewnością!

banner

Justyna Piątek: zrozumieć, o czym mówią developerzy

Jestem kierownikiem projektów, od kilku lat prowadzę mniej projektów IT, więc chciałam sobie odświeżyć wiedzę z obszaru IT/ zwiększyć tę wiedzę.

Kurs był bardzo intensywny, ale to dobrze! Generalnie dobry dobór prowadzących, ciekawe i przydatne tematy. Kurs mi uporządkował i wzbogacił wiedzę. Bardzo mi się przydały tematy frontend, backend – bo akurat nad takim projektem teraz pracuję – będzie mi o wiele łatwiej porozumieć się z developerami.

Tomasz Żurowski: od DAO PM do TechMind

Jeśli chodzi o moje personalne odczucia to kurs wymaga duży pracy – jestem osobą, która miała bardzo mało styczności z programowaniem i faktycznie musiałem sporo poświęcić czasu żeby zrozumieć i opanować część zagadnień. Może też lepiej bym się odnalazł jako już pracujący PM, który chce poszerzyć swoją wiedzę – jak część osób z naszej grupy.

Atmosfera na czacie po zajęciach

Atmosfera na czacie po zajęciach

Jeśli chodzi o całą strukturę kursu to jestem już obeznany po DAO PM — i tak jak poprzedni kurs organizację oceniam na wysokim poziomie. Wszystko dokładnie opisane, bardzo dobra komunikacja i duże zaangażowanie ze strony kuratora oraz wykładowców. 

Jeśli chodzi o tych ostatnich to bardzo duży plus za ich podejście. W przystępny i zrozumiały sposób tłumaczą trudne technicznie zagadnienia – mając przy tym ogromną cierpliwość. Plusem jest to, że prowadzą zajęcia różne osoby – każdy ma odmienny styl nauczania, ale dzięki temu kurs się nie nudzi. Ah i nie mogę zapomnieć o naszym opiekunie grupy – pomógł mi za każdym razem jak miałem wątpliwości, a do zadań był super feedback

Wskazówki od IAMPM dla nietechnicznego specjalisty

Ze swojej strony robimy wszystko, aby nasi studenci zostali prawdziwymi specjalistami w branży IT. Ale nie uda się tego zrobić bez wspólnej pracy. Dlatego kilka tipów dla tych, którzy chcą się rozwijać w dziedzinie nietechnicznego IT. Być może na pierwszy rzut oka te wskazówki są dość oczywiste, ale przez to są zapominane:

Przeanalizuj branżę, do której planujesz się przenieść. Znalezienie odpowiedzi na pytanie, ile płacą i jakie są główne obowiązki, to za mało. Musisz szczegółowo zapoznać się z trendami w danej dziedzinie, znaleźć wady interesującego Cię zawodu i zrozumieć, czy jesteś gotowy je znosić, porozmawiać ze specjalistami w danej branży i zadać im pytania, na które Google nie odpowie. 

Zalecamy przeczytanie:

Stwórz CV, które przedstawi Cię pracodawcom jako odpowiedniego specjalistę i uzupełnij swój profil na Linkedin

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Nie będzie drugiej szansy na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. 

Jeśli w swoim planie masz punkt: zdobycie umiejętności technicznych w zakresie zarządzania, zapisz się na kurs TechMind. Program jest specjalnie skonstruowany tak, że po każdym wykładzie staje się zrozumiałe, jak ta część procesu jest ułożona. Za półtora miesiąca zdobędziesz podstawową wiedzę techniczną i nauczysz się komunikować z developerami w ich języku.

Anastasiia Didenko

Study Manager w IAMPM. Kurator kursu TechMind i najlepsza przyjaciółka dla studentów. Dzięki IAMPM zaczęła pisać artykuły.