Przejście do IT może być łatwiejsze niż myślisz

17 maja 2023

  • Autor: Pawel Laskowicz

  • Złożoność: łatwo

  • Czas: 4 min

Historia Michała, który uczęszcza obecnie na kurs TechMind, stanowi doskonały przykład siły determinacji i gotowości do przyjęcia zmian. Michał, który pochodzi z branży handlowej, podjął decyzję o przejściu do świata IT, mimo braku wcześniejszego doświadczenia w tej branży. To był skok w nieznane, ale pasja Michała do technologii oraz niezachwiana wiara we własne możliwości napędzały go naprzód.

Michał rozpoczął nową ścieżkę w branży IT, szukając możliwości, które będą odpowiadać jego nietechnicznym umiejętnościom. Wtedy właśnie odkrył kurs TechMind, stworzony dla osób bez doświadczenia w dziedzinie technologicznej, wprowadzający je w fascynujący świat IT.


Posłuchajcie inspirującej historii Michała, jeśli jeszcze wahacie się czy “nadajecie się” do IT. Znajdźcie swoją miejsce w branży, która nieustannie się rozwija i być może czeka właśnie na Ciebie!

Opowiedz nam trochę o sobie

Przejście do IT może być łatwiejsze niż myślisz

Cześć, nazywam się Michał. Jestem 22-letnim pasjonatem czytania, szczególnie literatury związanej z biznesem, rozwojem osobistym, psychologią i nauką.

W przeszłości zdobywałem doświadczenie zawodowe jako przedstawiciel handlowy w sektorze budowlanym. Po pewnym czasie zmieniłem ścieżkę kariery i założyłem własną agencję marketingową, działającą zdalnie.

Aktualnie pracuję tymczasowo w branży spedycyjnej. Pojawiła się ciekawa opcja pracy za granicą, więc wyjechałem, aby móc w spokoju przygotować się do przejścia w IT. Nie miałem jeszcze okazji zastosować zdobytej wiedzy w praktyce, poza prowadzeniem rozmów z moimi znajomymi programistami. Moje marzenia związane z branżą IT jeszcze się nie spełniły, gdyż nie rozpocząłem jeszcze pracy w tym sektorze. Niemniej, jednym z pragnień, którym mogę się już teraz podzielić, jest związanie się z innowacyjnym i egzotycznym startupem, a nawet stworzenie takiego projektu samodzielnie.

Dlaczego zdecydowałeś się na zmianę dziedziny? Czy miałeś jakieś wątpliwości dotyczące twojej decyzji?

Odkąd pamiętam, fascynował mnie świat technologii informatycznych, jednak zdawałem sobie sprawę, że nie mam predyspozycji do zostania programistą. W miarę upływu czasu odkryłem i zakochałem się w procesach, optymalizacji, organizacji oraz budowaniu relacji z innymi ludźmi. Stworzyłem własną agencję marketingową, a teraz przyszedł czas na kolejny krok do przodu. Moim ostatecznym celem jest zaangażowanie się w tworzenie innowacyjnych i egzotycznych startupów.

Częściowo zawdzięczam to mojemu przyjacielowi, doświadczonemu programiście, który zainteresował mnie jeszcze bardziej tą tematyką. Wspierał mnie, dzieląc się interesującymi artykułami, filmami oraz książkami dotyczącymi branży IT i startupów. Jego pasja oraz wiedza z pewnością wpłynęły na moje zafascynowanie tym obszarem.

Jak znalazłeś kursy IAMPM i dlaczego je wybrałeś?

Kiedy przeglądałem oferty pracy na stanowisko Project Managera na jednym z portali, chciałem dowiedzieć się, jakie umiejętności muszę zdobyć, aby znaleźć zatrudnienie w branży IT. 

Natrafiłem wówczas na Wasze ogłoszenie i po krótkim researchu odkryłem, że oferujecie kursy wprowadzające w świat IT dla osób o nietechnicznym tle. Zwróciłem się z zapytaniem do mojego przyjaciela związane z Waszym programem szkoleniowym. Po uzyskaniu od niego pozytywnej opinii, zdecydowałem się wziąć udział w kursie.

Obecnie każdy aspekt kursu TechMind wydaje się dla mnie przydatny i fascynujący. Jeżeli jednak miałbym wskazać najbardziej wartościową część, to z pewnością są to angażujące zadania domowe, które wymagają starannego przygotowania oraz częstego zagłębiania się w tematyce.

Czy informacje zdobyte podczas kursu pomagają Ci w procesie poszukiwania pracy?

Owszem, pomagają mi, choć jeszcze nie rozpocząłem aktywnego poszukiwania pracy, gdyż chcę najpierw ukończyć kurs TechMind oraz zgłębić niektóre dodatkowe zagadnienia. Już teraz otrzymałem jednak wskazówki dotyczące właściwego przygotowania CV, listu motywacyjnego, profilu na LinkedIn itp. Stworzyłem wersje robocze tych dokumentów, które zostały sprawdzone przez konsultanta, co pozwoliło mi wprowadzić ewentualne poprawki i przygotować się do przyszłych aplikacji.

Jakie porady dotyczące poszukiwania pracy były dla Ciebie przydatne? 

Niezwykle pomocne okazało się dla mnie przekształcenie mojego CV, tak aby spełniało międzynarodowe standardy, które różnią się od „polskich” CV, do których byłem wcześniej przyzwyczajony. Co do listu motywacyjnego, wydaje się, że miałem go opanowanego i nie wymagał poprawek.

Czy pojawiły się u Ciebie już nowe cele w IT, które planujesz osiągnąć po ukończeniu kursu TechMind?

W miarę jak coraz bardziej zgłębiam świat branży IT, tym wyraźniej zdaje sobie sprawę z ilości wiedzy, którą jeszcze muszę zdobyć. Bez wątpienia, w kolejnych miesiącach planuję intensywnie zanurzyć się w specyfice zarządzania projektami w sektorze technologii informatycznych, aby zdobyć niezbędne kompetencje. 

Przejście do IT może być łatwiejsze niż myślisz

Jakich rad mógłbyś udzielić, ze swojego doświadczenia, osobom, które obecnie szukają pracy

Warto rzeczywiście spróbować i podjąć wyzwanie. Wierzę, że każdy z nas jest zdolny do nauczenia się czegokolwiek, choć wymaga to różnych nakładów pracy i zaangażowania. Oczywiście, wszyscy mamy swoje predyspozycje do różnych zadań i obowiązków, nie każdy nadaje się na programistę czy Project Managera. Jednak warto pamiętać, że bez próby zagłębienia się w temat, nie dowiemy się, czy dana ścieżka jest dla nas odpowiednia. Motywujmy się więc do odkrywania własnych możliwości, a być może odkryjemy w sobie pasje i talenty, które pozwolą nam osiągnąć sukces w interesującej nas dziedzinie.

Co według Ciebie powstrzymuje ludzi przed przejściem do dziedziny IT? 

Wiele czynników może powstrzymywać ludzi przed przejściem do dziedziny IT, takich jak obawy związane z brakiem odpowiednich umiejętności, lęk przed zmianą, niepewność co do możliwości nauki nowych zagadnień, czy po prostu nieświadomość możliwości, jakie ta branża oferuje.

Osobom, które obawiają się zmienić branżę, ponieważ uważają, że trudno jest dostać się do IT, powiedziałbym, że choć początek może być wyzwaniem, to warto spróbować. Współczesny rynek pracy w IT oferuje szeroką gamę możliwości dla osób z różnymi umiejętnościami i doświadczeniem zawodowym. Warto pamiętać, że zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy nigdy nie jest straconym czasem.

Ponadto, warto zacząć od zdobycia podstawowej wiedzy w interesującym nas obszarze IT, być może poprzez uczestnictwo w kursach, warsztatach czy samodzielne studiowanie. Ważne jest również, aby nawiązać kontakty z ludźmi z branży, którzy mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności oraz udzielić praktycznych porad.

Nie należy bać się zmian, ale raczej traktować je jako szansę na rozwój i odkrycie nowych możliwości kariery zawodowej. Przejście do IT może być bardziej płynne niż się wydaje, a korzyści wynikające z pracy w dynamicznej i innowacyjnej branży często przewyższają początkowe trudności.

Michał jest przykładem na to, że każdy, bez względu na swoje doświadczenie zawodowe, może podjąć wyzwanie i przebranżowić się na branżę IT. Ta historia to przypomnienie, że prawdziwy sukces nie polega na dostosowywaniu się do ustalonych norm tego, kim powinno się być, ale raczej na przyjęciu swoich unikalnych mocnych stron i znalezieniu odpowiednich możliwości, aby je wykorzystać.

Jeśli Ty także jesteś zafascynowany światem technologii, ale martwisz się, że brakuje Ci technicznych predyspozycji, zachęcamy Cię do podjęcia kroku w stronę swoich marzeń. Podobnie jak Michał, możesz wziąć udział w szkoleniu na kursie TechMind i znaleźć społeczności, które otworzą przed Tobą drzwi do świata IT. Pamiętaj, że wiedza i umiejętności można zdobyć, a pasja i determinacja są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.

Pawel Laskowicz

Content Manager w IAMPM. Doświadczenie w marketingu zbierał już w kilku różnych dziedzinach: gastronomii, hotelarstwie oraz w branży modowej. Otwartość na nowe wyzwania zaprowadziła go jednak do świata IT.