Project Manager w IT – zarobki, oczekiwania i wymagania

10 marca 2023

  • Autor: Tomasz Kromp

  • Złożoność: łatwo

  • Czas: 4 min

 

Wiele osób decyduje się zmienić swój zawód ze względu na zarobki. Szczególnie uważa się, że branża IT zapewnia ich wysoki poziom. Zatem na jaką wypłatę może liczyć Project Manager w IT? Jak to jednak w życiu bywa – odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i zależy od wielu czynników. W tym artykule przedstawiamy statystyki oraz główne elementy, które wpływają na wysokość wypłaty.

Zarobki Project Managerów w IT – wiele zależy od stanowiska

W wielu firmach istnieje podział na poszczególne stopnie stanowiskowe Project Managerów (więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule). Różnią się one zakresem obowiązków oraz kwalifikacjami, które trzeba mieć, aby na nich pracować. “Wyższy poziom wtajemniczenia” oznacza większą odpowiedzialność, ale również lepsze pieniądze.

Junior Project Manager

Zacznijmy od osoby, która dopiero stawia pierwsze kroki w zarządzaniu projektami, czyli Junior Project Managera. Przyjmuje się, że ma od 1 do 2 lat stażu w zawodzie. W głównej mierze śledzi pracę całego zespołu i koordynuje działania pod okiem bardziej wprawionych kolegów. Ile średnio zarabia?

Na podstawie danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, Junior Project Manager może zarabiać średnio od 5420 zł do 7660 zł brutto (mediana: 6950 zł). (źródło)

DAO PM

Project Manager (Mid)

Dzięki poszerzaniu swoich kompetencji (np. za pomocą różnego rodzaju kursów) oraz zbieraniu doświadczenia podczas wielu projektów, Junior IT Project Manager może awansować na stanowisko samodzielnego specjalisty. Osiągnięcie poziomu Mida zwykle zajmuje około dwóch lat. Wiąże się to z przejęciem obowiązków wymagających większej odpowiedzialności. Ciężka praca zwykle owocuje podwyżką wynagrodzenia.

Dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mówią, że IT Project Manager z doświadczeniem Mida może zarabiać średnio od 7850 zł do 12400 zł brutto (mediana: 10000 zł). (źródło)
PMHS

Senior Project Manager

Osoby zajmujące się zarządzaniem projektami z ponad pięcioletnim doświadczeniem zwykle mają niezbędne kwalifikacje do tego, by stać się Senior Project Managerami. Jego umiejętności i wiedza zwykle pozwalają mu zajmować się najbardziej skomplikowanymi sprawami. Z tego względu powierza mu się cięższe i bardziej rozbudowane projekty. Jak kształtują się zarobki Seniora?

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń zawiera dane określające średnie zarobki Senior IT Project Managera na poziomie od 10600 zł do 17570 zł brutto (mediana: 13590 zł). (źródło)

Lokalizacja – czynnik, od którego również zależy wynagrodzenie

Ile zarabia Project Manager w IT

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wysokość zarobków jest lokalizacja firmy. Z reguły przedsiębiorstwa mające swoje siedziby w większych miastach (takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań) oferują większe płace, niż organizacje działające w mniejszych miejscowościach. Wynika to między innymi z różnicy kosztów utrzymania.

Większe zarobki w dużych miastach są spowodowane również tym, że znajduje się tam zdecydowanie więcej firm oraz międzynarodowych korporacji. Z tego względu przedsiębiorstwa konkurują między sobą o najlepszych pracowników, oferując tym samym lepsze wynagrodzenia. Nie inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o IT Project Managerów.

Osoby na tych stanowiskach łatwiej znajdą dobrze płatną pracę w większych miastach, w których działa więcej specjalistów z branży IT. W ścisłej czołówce znajduje się Warszawa, Kraków oraz Wrocław. (źródło)

Nie zapominajmy, że we współczesnym świecie niezwykle częstą współpracy jest praca zdalna. Coraz częściej można spotkać zespoły o charakterze rozproszonym. Wobec takiej formy współpracy czynnik lokalizacji, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń, może nie być tak istotny.

Jak zarabiać więcej jako IT Project Manager

Wiele osób piastujących stanowiska IT Project Managerów zastanawia się, jak zarabiać więcej. Jest wiele możliwości, począwszy od prośby o podwyżkę, a skończywszy na zmianie firmy czy miejsca zamieszkania. Jednak najważniejszy jest rozwój własnych kompetencji. Świetne kwalifikacje są niezwykle cenione przez rekruterów. Wobec tego warto postawić na kursy i szkolenia, które pomogą w nabyciu nowych umiejętności.

Poszerzanie swojej wiedzy pomoże w szybszym rozumieniu i rozwiązywaniu problemów w zarządzaniu projektem. Sumienna i bardziej efektywna praca nie pozostanie niezauważona przez liderów. Z czasem zaowocuje awansem, a tym samym większym wynagrodzeniem.

Zmiana pracy na lepiej płatną – na co zwrócić uwagę

Poszukując nowej pracy jako IT Project Manager z pewnością jednym z ważniejszych kryteriów jest wynagrodzenie. Zmieniając miejsce zatrudnienia, warto wziąć pod uwagę również inne czynniki. To między innymi już wcześniej wspomniana lokalizacja – od niej może zależeć wysokość zarobków.

Skrupulatny research jest istotny! Przeglądając oferty pracy dla IT Project Managerów warto sprawdzić, czym zajmuje się firma wystawiająca ogłoszenie. Być może uda się dowiedzieć czegoś na temat projektów, które realizowała w przeszłości. Tym samym będzie można porównać ich profil działalności z własnymi predyspozycjami i doświadczeniami. Dodatkowo znajomość charakterystyki przedsiębiorstwa zawsze przydaje się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Podczas przygotowań do spotkania rekrutacyjnego dobrze jest przypomnieć sobie szczegóły z poprzednio prowadzonych projektów. Jakie przeszkody wystąpiły i co pomogło w pozbyciu się ich? Wiedza na ten temat może posłużyć do wykorzystania metody STAR podczas rozmowy. Technika ta skutecznie ułatwia odpowiadanie na pytania i przekształcanie swoich myśli w spójną i jasną wypowiedź.

Project Manager zarobki – podsumowanie

Wysokość wynagrodzenia IT Project Managerów zależy od wielu elementów. Najważniejszymi są: stanowisko, wielkość firmy i prowadzonych przez nią projektów oraz lokalizacja. Warto zdecydować się na odpowiednie szkolenia, które pomogą w rozwoju kompetencji i sprawią, że będzie łatwiej awansować, a tym samym zarabiać więcej. 

Decydując się na kurs, dobrze jest wybrać taki, który został stworzony specjalnie z myślą o Project Managerach (np. DAO PM lub PM Hard Skills).

Droga do wymarzonych płac nie zawsze jest prosta i bezproblemowa. Jednak warto walczyć o swoje cele i nabywać nową wiedzę i umiejętności, by finalnie rozwinąć skrzydła i stać się dobrze wynagradzanym IT Project Managerem.

test DAO PM

Tomasz Kromp

Copywriter zafascynowany marketingiem internetowym, branżą IT oraz zarządzaniem procesami. Uwielbia przelewać myśli na papier i dowiadywać się nowych rzeczy. Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Prywatnie pasjonat kinematografii, książek przygodowych i gier komputerowych oraz amator gotowania wymyślnych potraw.