Jak wybrać kurs zarządzania projektami IT, jeśli masz niewiele doświadczenia

2 marca 2023

 • Autor: Aleksander Kononenko

 • Złożoność: łatwo

 • Czas: 4 min

5500 PLN — średnie wynagrodzenie specjalisty IT na stanowisku Junior Project Manager w Polsce na początku 2023 roku. Po roku pracy kwota ta może wzrosnąć o 20-30%. A czy wiesz, co jest najlepsze? Nawet bez doświadczenia realne jest znalezienie pierwszej pracy w IT po ukończeniu praktycznego kursu PM. Z tego artykułu dowiesz się krok po kroku, jak wybrać kursy dla kierowników projektów w IT —  i zdobyć swoją pierwszą ofertę.

Etapy
Etapy

W IT rośnie zapotrzebowanie na kierowników projektów, ale niemal również szybko rośnie liczba kandydatów. W walce o wymarzoną pracę wygrywa ten, kto wie więcej i jest gotów włożyć więcej wysiłku. Dobrym sposobem na zdobycie doświadczenia jest spróbowanie swoich sił jako stażysta. Takie podejście zapewnia cenne doświadczenie, potwierdza Twoje nowe kwalifikacje i dodatkowo podnosi Twoją wartość w oczach potencjalnych pracodawców. 

Podstawy zawodu i przejście przez wszystkie etapy zarządzania projektami IT w praktyce można poznać na specjalnych kursach.

 1. Określ samodzielnie, dlaczego chcesz pracować jako kierownik projektu IT. Silne nastawienie na cel, chęć zdobywania nowej wiedzy i osiągania sukcesów są bardzo ważne dla udanego startu w IT. Im bardziej będziesz zmotywowany, tym szybciej wejdziesz w ten zawód i zwiększysz swoje dochody.
 2. Znajdź opcje szkoleń online, na przykład wyszukaj „kursy dla junior project managerów w IT”.
 3. Przejrzyj opinie o szkole online, która oferuje szkolenie Project Manager. Recenzje można znaleźć na stronie internetowej szkoły lub w mediach społecznościowych — studenci często mają tam swoje opinie na temat szkolenia.

Jak wybrać kurs zarządzania projektami IT4. Sprawdź listę dostępnych kursów. Koniecznie zwróć uwagę na tematykę, format, doświadczenie prelegentów i to, jak szkolenie będzie zorganizowane, czy są nagrania. Dobre szkoły IT oferują stałe wsparcie techniczne i przejrzysty schemat szkolenia, a prelegentami są eksperci z dużym doświadczeniem praktycznym w międzynarodowych projektach o różnym poziomie i złożoności. Optymalnie jest, jeśli oprócz nagranych lekcji są wykłady w formacie na żywo oraz zadania praktyczne z możliwością otrzymania informacji zwrotnej od wykładowców.

5. Wybierz kurs samodzielnie lub skorzystaj z pomocy managera kursów. Najważniejsza jest tu obiektywna ocena własnego poziomu wiedzy i zrozumienie swoich celów. Step by Step – to optymalna strategia wejścia w zawód informatyka od zera lub z minimalnym doświadczeniem. Im lepsze masz podstawy, tym łatwiej jest na nich budować rozwój zawodowy.
Jak wybrać kurs zarządzania projektami IT

6. Zapłać za kurs jednorazowo lub w ratach. Pamiętaj, aby zapoznać się z warunkami zwrotu pieniędzy, jeśli szkolenie Ci nie odpowiada, nie wahaj się sprawdzić warunków u menedżerów. Niektóre szkoły informatyczne dają możliwość wypróbowania kilku zajęć za darmo – to świetny sposób na sprawdzenie, czy interesuje Cię rozwój w zarządzaniu projektami co do zasady, a w szczególności odbycie konkretnego kursu.

7. Poświęcenie czasu na dokształcanie się jest ważną częścią sukcesu w IT:

  1. Dodaj przypomnienia o zajęciach do kalendarza w telefonie, aby wyrobić sobie nowy nawyk nauki. 
  2. Zapoznaj się wcześniej z materiałami na blogu wybranej przez Ciebie szkoły online – tam możesz znaleźć przydatne informacje uzupełniające kurs.
  3. Idź na darmowe webinary, jeśli szkoła je oferuje. Bądź aktywny podczas transmisji: zadawaj pytania na czacie, poproś prelegenta o radę, co warto przeczytać lub obejrzeć w temacie zarządzania projektami.

8. Odrabiaj zadania domowe na czas i bądź aktywny. Poznaj innych studentów i uczestników, dziel się swoimi doświadczeniami i ucz się od kolegów. Postaraj się zbudować skuteczny networking, ponieważ istnieje duża szansa, że niektórzy z prelegentów lub kolegów z klasy pomogą w poszukiwaniu pierwszej pracy.

9. Po zakończeniu kursu przygotuj CV ze swoim certyfikatem i listą umiejętności – i zacznij szukać ofert pracy na odpowiednich platformach: LinkedIn, odpowiadaj na oferty, które Ci się podobają i czekaj na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

10. Przejdź rozmowę kwalifikacyjną i rozpocznij okres próbny. Bądź przygotowany na to, że będziesz musiał rozesłać swoje CV do wielu firm i odbyć kilka kiepskich rozmów kwalifikacyjnych – to normalne. Musisz tylko być cierpliwy.

dao PM

Wskazówki

 1. Nie bój się próbować nowych rzeczy, wybieraj tylko kursy dla profesjonalistów bez doświadczenia lub juniorów. 
 2. Dowiedz się wcześniej, czy szkoła online ma program poleceń i system zniżek. 
 3. Dowiedz się o wszystkich dodatkowych materiałach i ofertach organizatorów przed rozpoczęciem kursu.
 4. Zostaw informację zwrotną po szkoleniu, aby inni młodzi profesjonaliści również mogli zacząć dokonywać właściwego wyboru.
 5. Wykorzystaj wiedzę w praktyce i ucz się dalej. Szkoły online często oferują absolwentom spersonalizowane zniżki na nowe kursy.

Obejrzyj krótkie wideo jednego z prelegentów kursu Dao PM. Daniel Woźniak, obecnie jest Senior Project Managerem w Netguru, specjalizującym się w projektach IT. Na kursie DAO PM odpowiada za tematykę finansów i budżetowania projektów.

Aleksander Kononenko

Marketingowy copywriter z wykształceniem technicznym oraz doświadczeniem w sprzedaży i marketingu. Zawsze poszukuje najlepszych rozwiązań do osiągnięcia swoich celów i uważa, że tworzenie tekstów to symbioza sztuki i nauki.