Jak zdobyć pierwszą pracę w IT: porady dotyczące pisania CV

7 lipca 2023

 • Autor: Ulia Dniprova

 • Złożoność: łatwo

 • Czas: 7 min

Zawsze reagujemy na informacje zwrotne od społeczności IAMPM: uzupełniamy programy kursów, zapraszamy nowych prelegentów do otwartych transmisji, dzielimy się przydatnymi rzeczami, o które prosiliście. Dzisiejszy artykuł również pojawił się w odpowiedzi na maila.

„Z wielką przyjemnością czytam materiały na temat pracy Project Managera, które publikujecie  na swoim blogu. Co menedżer powinien wiedzieć, jakie umiejętności posiadać, jakie są poziomy, jakie wyzwania – świetne informacje.

Ale jako swego rodzaju „nowicjusz” w tej konkretnej dziedzinie, bardzo interesuje mnie pytanie: nawet ci Juniorzy, którzy mają 1-2 lata doświadczenia, od czego zaczynali, jak trafili do IT, co robili?

Myślę, że nie tylko mnie dręczy to pytanie. Proponuję pomysł: a co jeśli napisać taki artykuł?”

W jaki sposób nowicjusz może dostać pracę, skoro każdy potrzebuje co najmniej roku doświadczenia?

Jak zdobyć pierwszą pracę w IT: porady dotyczące pisania CV

Teoretycznie, osoba z dobrymi umiejętnościami menedżerskimi i doświadczeniem w zarządzaniu ludźmi mogłaby ubiegać się o rolę kierownika projektu IT. W praktyce szkolenie „nie-informatyka” wydaje się zbyt czasochłonne dla firmy i rekruterzy wybierają kandydatów z umiejętnościami technicznymi. W końcu PM będzie kierował projektem i zespołem, a bez zrozumienia procesu i etapów rozwoju nie będzie to łatwe.

Pierwsze doświadczenie techniczne można zdobyć na stanowisku związanym z obsługą klienta. Specjaliści ds. wsparcia uczą się rozumieć zarówno ból klienta, jak i sam produkt. A ponieważ szczegóły techniczne są potrzebne do sformułowania odpowiedzi dla użytkowników, wsparcie w końcu zacznie rozumieć hosting, serwisy, funkcje i inne szczegóły.

Jeśli nie masz zaplecza technicznego i chcesz zacząć od ról kierowniczych, idź jako młodszy PM. Celem takiego podejścia jest nie tyle zarabianie pieniędzy, co zdobycie odpowiedniego doświadczenia do przyszłej wymarzonej pracy. Jako stażysta doświadczysz wszystkich etapów pracy nad produktem, będziesz miał z tego niezłego kopa i wyciągniesz własne wnioski. Jeśli jednak chcesz się dalej rozwijać, nadal musisz systematycznie się uczyć.

Wiedzę można poszerzać na własną rękę – w Internecie jest mnóstwo filmów i książek. Pytanie tylko, ile czasu zajmie ułożenie tego wszystkiego w spójny system. Dlatego łatwiej, szybciej i systematyczniej jest przyswajać niezbędne informacje na odpowiednich kursach.

Absolwenci przekonali się o praktycznych korzyściach płynących ze studiowania na kursach. Project Managerki, Marta Dominiak i Justyna Piątek, analizując wymagania rynku w 2023 roku, miały na celu podnieść swoje umiejętności techniczne i zrozumieć proces rozwoju. Dlatego zdecydowali się na udział w kursie TechMind z IAMPM.

Tomasz Żurowski najpierw brał udział w kursie zarządzania projektami IT, a następnie postanowił pogłębić swoją wiedzę techniczną. 

Przeczytać opinie można w artykule na blogu. 

Networking jest ważny przy szukaniu dobrej pracy: znajdź znajomego, który poleci Cię jako osobę z odpowiednimi umiejętnościami, np. językiem angielskim na poziomie native i umiejętnością szybkiego radzenia sobie z sytuacjami. Dobry angielski jest niezbędny, jeśli chcesz zrobić karierę w IT.

CV: najczęstsze błędy

Jak zdobyć pierwszą pracę w IT: porady dotyczące pisania CV

Zapoznanie rekrutera z kandydatem zaczyna się od CV i niestety często na nim się kończy. Oto lista punktów, w których początkujący zwykle popełniają błędy: nie zwracają uwagi na swój profil LinkedIn, nie formatują CV poprawnie, piszą więcej niż 2 strony, nie sprawdzają błędów, zostawiają niepotrzebne informacje.

LinkedIn

Czasami kandydaci używają LinkedIn po prostu jako dodatkowej sieci społecznościowej – a to błąd. Należy wyrobić w sobie nawyk systematycznego aktualizowania informacji o karierze i szkoleniach, umiejętnościach i osiągnięciach, np. co trzy miesiące. Dobrze uzupełniony profil reprezentuje cię jako profesjonalistę, a w przypadku poszukiwania pracy możesz po prostu przenieść informacje z LinkedIn do formatu PDF – i masz gotowe CV.

Rozmiar i wygląd

Logotypy firm, w których pracowałeś, nie zwiększają wrażenia, ale zajmują miejsce na stronie, więc wystarczy wymienić nazwy. Czasami kandydaci próbują przyciągnąć uwagę niekonwencjonalnym układem. Wychodzi to źle, bo pracodawca nie wie, gdzie szukać: jak znaleźć dane kontaktowe, gdzie szukać informacji o wykształceniu, jakie umiejętności posiada kandydat.

Lepiej odbierane jest jednostronicowe, przewidywalne CV, które można szybko przejrzeć w 10-15 sekund. Jeśli dział HR zobaczy w tym czasie odpowiednie dane dla danego stanowiska, kandydat przechodzi do następnego etapu.

Kursywa, podkreślenia, zmiany koloru i rozmiaru czcionki tylko pogarszają jakość informacji. Używaj jednej czcionki i czarnego koloru dla całego tekstu, pogrubienia, aby podkreślić to, co ważne i większej czcionki dla imienia i nazwiska. Użyj tego samego imienia i nazwiska w nazwie pliku, CV i profilu LinkedIn.

Nazwa stanowiska

Kandydaci często zapominają napisać, na jakie stanowisko aplikują, a z listy poprzednich miejsc pracy czy ukończonych szkół ta informacja nie zawsze jest jasna. Dana osoba mogła pracować w bankowości, ale potem zrobiła kurs IT, przekwalifikowała się i teraz chce być analitykiem biznesowym. Dla pracodawcy nie wydaje się to oczywiste, nawet jeśli kursy analizy biznesowej są wymienione w CV.

Literówki w tekście

 Literówki i błędy tworzą wrażenie, że kandydat jest nieprofesjonalny lub nieuważny. Błędne mogą być nie tylko słowa, ale także informacje: na przykład podałeś jedno miasto lub nawet kraj, ale mieszkasz i szukasz pracy w innym.

Jak napisać CV: check lista

 • Zapisz wszystko, co już umiesz: wszystkie osiągnięcia, wykształcenie, kursy, certyfikaty, umiejętności, aby zobaczyć całą mapę swojej wiedzy i doświadczenia.
 • Podkreśl kluczowe punkty: być może rozwiązałeś jakiś problem, dokonałeś optymalizacji, z powodzeniem wdrożyłeś innowację. Mów o tym nie jako o liście obowiązków: nie pracowałeś tylko jako menedżer w agencji, ale założyłeś dział składający się z 5 osób, zwiększyłeś liczbę przychodzących zgłoszeń itp.
 • Określ, dla jakich firm chcesz pracować i poznaj oczekiwania konkretnej firmy, zazwyczaj są one wyrażone w samym ogłoszeniu o naborze. Następnie powinieneś wejść na stronę internetową, zapoznać się z blogiem z misją i wartościami, być może coś Ci nie pasuje lub wręcz przeciwnie, Twoje doświadczenie nie spełnia oczekiwań pracodawcy. Jeśli wymagania nie są jasno opisane, możliwe, że firma nie ma jeszcze takiego specjalisty i będziesz musiał sam poradzić sobie z obowiązkami.
 • Opisz umiejętności zgodnie z oczekiwaniami.

Zasada jest prosta: czytasz oczekiwania i piszesz: „potrafię to zrobić, tak to zrobiłem”. Gdy HR widzi w CV, jak umiejętności i doświadczenie pokrywają się z oczekiwaniami pracodawcy – kandydat wyróżnia się na tle innych i jego szanse na otrzymanie pracy rosną. Nie oznacza to jednak, że należy dodawać nieistniejące umiejętności: nawet jeśli kandydat zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i zostanie zatrudniony, deklarowane umiejętności będzie musiał udowodnić w praktyce.

 • Dostosuj swoje doświadczenie do konkretnej firmy.

Nie wymieniaj swoich obowiązków w poprzedniej pracy, ale mów o osiągnięciach, które są istotne dla danego stanowiska: co udało Ci się wdrożyć lub zmienić. Nawet doświadczenie w branży „nieinformatycznej” można odpowiednio wykorzystać: na przykład menedżer w branży turystycznej może również zarządzać działem, komunikować się z klientami i doskonale rozwiązywać konflikty.

Jeśli doświadczenie jest niewielkie, możesz szczerze powiedzieć, że nie było praktyki na tym stanowisku, ale pilnie studiujesz wszystko, co możesz znaleźć, wziąłeś udział w kursach i jesteś gotowy zastosować zdobytą wiedzę. Nawet bez wykształcenia technicznego realne jest dostanie się do firmy IT z odpowiednim przeszkoleniem.

Przejście do IT może być łatwiejsze niż myślisz. Historia Michała, absolwenta kursu TechMind, stanowi doskonały przykład siły determinacji i gotowości do przyjęcia zmian. 

 • Usuń zbędne informacje

 Spójrz na opis z punktu widzenia pracodawcy. Pozostaw tylko te umiejętności, dla których na pewno będą chcieli Cię zatrudnić.

 Wypełnij pole informacjami o sobie:

 1. numer telefonu w formacie międzynarodowym, e-mail, messenger, Skype ID, link do LinkedIn;
 2. miasto i kraj, w którym chcesz pracować i gdzie obecnie mieszkasz.
 3. rodzaj pracy: biurowa, zdalna, w pełnym lub w niepełnym etacie.
 • Nie musisz podawać:
  Swojego wieku, dokładnego adresu, daty urodzenia, narodowości i informacji o rodzinie; te informacje nie są ważne na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.
 • Popracuj nad wyglądem

Postępuj zgodnie z zasadą: design powinien podkreślać Twoje mocne strony i przekazywać jak najwięcej informacji o Tobie w ciągu 7-10 sekund. Jest wielu kandydatów, a rekruterzy pracują szybko: otwierają CV i szybko sprawdzają, czy przeciętne umiejętności kandydata są odpowiednie dla danej roli. I tylko wtedy, gdy CV przejdzie „etap przeglądu”, zostanie przeczytane z większą uwagą.

 • Poproś kogoś, by na nie spojrzał

Dobrym sposobem na przetestowanie wyglądu CV jest pokazanie go komuś znajomemu i zapytanie, co ta osoba zauważyła w pierwszej kolejności. Jeśli najbardziej przyciągające wzrok cechy nie są najważniejsze lub jeśli osoba z zewnątrz ma trudności z szybką oceną informacji, ponieważ design jest zbyt jaskrawy, warto go przeprojektować.

 • Prawidłowo podpisz swoje CV

Zadbaj o to, by treść CV zawierała przydatne informacje, ale także nazwę pliku: uwzględnij typ dokumentu, stanowisko, imię i nazwisko oraz datę. Na przykład: CV_junior IT PM_Olga Grinchenko_Dec2020. W ten sam sposób możesz podpisać temat listu motywacyjnego.

Gdzie szukać ofert pracy

Jak zdobyć pierwszą pracę w IT: porady dotyczące pisania CV

Aby zdobyć wymarzoną pracę, skieruj swoje wysiłki do kilku źródeł:

 1. Bezpośrednio strony internetowe lub strony firmowe.
 2. Portale pracy: Pracuj.pl i tp.
 3. Grupy tematyczne i kanały na Facebooku, LinkedIn, Telegramie.
 4. Osobiste strony wpływowych menedżerów i networking.

Jeśli jesteś zainteresowany konkretnymi firmami, regularnie monitoruj ich strony, subskrybuj media społecznościowe i ustaw powiadomienia na portalach pośrednictwa pracy według nazw tych firm. Na rozmowach kwalifikacyjnych bądź przygotowany na pytania:

 • Co już wiesz o naszej firmie?
 • Czy czytasz naszego bloga?
 • Dlaczego chcesz dla nas pracować?
 • Czy korzystasz z naszego produktu i jak się o nim dowiedziałeś?

Najpopularniejszymi kanałami poszukiwania pracy w sektorze IT są rekomendacje znajomych i sieć społecznościowa LinkedIn.

Tak jak poprzednio, aktualnych ofert pracy szuka się na Pracuj.pl ale jeśli celuje się w konkretną firmę, skuteczniej jest zostawić swoje CV za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej.

Wśród skutecznych opcji respondenci wymieniali Facebook i Telegram. Bądź aktywny w sieciach społecznościowych, subskrybuj blogi odpowiednich firm, dołączaj do społeczności, komentuj i zadawaj pytania – i odpowiadaj na odpowiednie oferty pracy.

Denis Shamatazhi, prelegent kursu TechMind od dawna kieruje zespołami projektowymi i często rekrutuje ludzi do pracy. Z doświadczenia Denisa wynika, że oferty pracy publikowane na osobistych stronach w mediach społecznościowych zamykają się szybciej.

Na ogłoszenie odpowiadają 2-3 osoby z listy znajomych lub subskrybentów, następnie zaczyna działać poczta pantoflowa i odpowiedni kandydat pojawia się średnio w 15-17 listach. Jeśli umieścisz podobne ogłoszenie na stronach z ogłoszeniami o pracę – przyjdzie kilkaset osób z zupełnie inną motywacją i trudniej będzie wybrać odpowiedniego kandydata.

Wykorzystaj siłę networkingu: na konferencjach lub webinariach prelegenci prawie zawsze zostawiają swoje kontakty w sieciach społecznościowych. Zapukaj najpierw do znajomych prelegenta, a następnie do innych odpowiednich osób z jego listy znajomych. Potencjalni pracodawcy często publikują informacje o pracy na swoich stronach. A kiedy wyślesz swoje CV w wiadomościach prywatnych, nie będziesz jednym z setek kandydatów, lecz znajomym.

Zamiast podsumowania

Przede wszystkim dowiedz się, w jakim kierunku lub specjalizacji chcesz pracować. Cel może z czasem ulec zmianie, wystarczy zastanowić się od czego zacząć teraz, a później można dostosować oczekiwania.

Zapoznaj się z artykułami opisującymi umiejętności i możliwości kariery w 4 zawodach IT i spróbuj swoich sił w każdej z ról:

Kiedy już określisz swój kierunek, zapisz niezbędny zestaw umiejętności, które musisz rozwinąć, w tym umiejętności miękkie i twarde. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia i zaczynasz od podstaw, znalezienie odpowiednich materiałów i samodzielna nauka może zająć zbyt dużo czasu.

W takiej sytuacji pomocny może być mentor lub kursy z praktykami z wybranej branży, informacje zwrotne i zadania domowe. Kursy dadzą system wiedzy, a nie tylko pojedyncze bloki, dodadzą punktów na rozmowach kwalifikacyjnych i zapewnią dobry networking.

Napisz CV, które pokaże, w czym będziesz przydatny dla firmy i wyślij je wszystkimi możliwymi kanałami. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami: traktuj je jako cenne doświadczenia, wyciągaj wnioski, próbuj ponownie – a na pewno zdobędziesz wymarzoną pracę.

Ulia Dniprova

Ulia jest copywriterką IAMPM. Zawsze gotowa udzielać porad młodym autorom i po prostu uwielbia rozmawiać o marketingu, tekstach i znaczeniach.