Jak mówić tym samym językiem z programistami – 7 lat kursu TechMind

4 marca 2024

  • Autor: Pawel Laskowicz

  • Złożoność: łatwo

  • Czas: 6 min

Kurs TechMind od IAMPM świętuje już swoje 7. urodziny. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ jest to pierwszy program edukacyjny dla nietechnicznych specjalistów IT, który prostym językiem wyjaśnia proces rozwoju oprogramowania. Ten kurs odpowiedział na dwa odwieczne pytania: „Czy można pracować w IT, nie wiedząc, jak pisać kod?” oraz „Czy menedżer może zarządzać tym, czego nie rozumie?”.

Obecnie w kursie biorą udział nie tylko kierownicy projektów, ale także menedżerowie produktu, analitycy biznesowi, rekruterzy IT, właściciele firm i oczywiście osoby, które chcą dostać się do IT. Postanowiliśmy porozmawiać z CEO firmy – Mary Rotar oraz z zespołem IAMPM o tym, w jaki sposób kurs stał się tak popularny i jakie są plany projektu na przyszłość.

Jak specjaliści bez wiedzy IT mogą rozumieć zespół programistów

Jednym z problemów menedżera w firmie IT jest często brak zaplecza technicznego. Na rynku pracy nie ma wystarczającej liczby programistów, którzy mogą i chcą zostać skutecznymi menedżerami projektów, a osoby nietechniczne uczą się procesu rozwoju na własnych błędach, marnując czas i denerwując klientów. Kurs TechMind został stworzony, aby rozwiązać ten problem.

Składa się z wykładów na żywo, zadań domowych i pracy z mentorami. W rezultacie osoby nietechniczne zaczynają rozumieć proces rozwoju oprogramowania od A do Z. Zdobywają wiedzę, jaką architekturę, frameworki i technologie wybrać dla projektu. Jak stworzyć silny i kompetentny zespół, jak prawidłowo analizować wymagania, pisać specyfikacje i kontrolować jakość produktu.

Podczas kursu Techmind omawiane są możliwości rozwoju Frontend, Backend i Mobile, praca z Git i DevOps, testowanie systemów. Prelegenci wyjaśniają złożone terminy i procesy prostym językiem, niekiedy używając nawet postaci z Gwiezdnych Wojen jako metafor, tak aby przekazać wiedzę w przystępny sposób. 

Początki pierwszego kursu technicznego dla menedżerów: opowiada CEO IAMPM, Mary Rotar

7 lat temu założyciele IAMPM, Yaroslav i Mary Rotar, pracowali jako menedżerowie w firmach IT. Yaroslav pełnił funkcję Project Managera, a Mary – Product Managerki. Oboje przyszli do IT z innych dziedzin. CEO IAMPM, Mary, podzieliła się historią powiązania idei kursu Techmind z doświadczeniem założycieli.

Jak mówić tym samym językiem z programistami – 7 lat kursu TechMind

Jeśli chcesz zrozumieć programistów, myśl jak programista

Mój mąż Yaroslav i ja stanęliśmy przed jednym problemem. Kiedy trzeba było omówić z programistami szczegóły projektu, ocenić zadania, ustalić terminy i zaprojektować nowe funkcje, nie zawsze było możliwe zadanie właściwych pytań, a tym bardziej zrozumienie odpowiedzi programistów. Dlaczego coś zajmuje dużo czasu lub w ogóle jest niemożliwe do wdrożenia, dlaczego uciekają terminy, jaki jest problem z wprowadzeniem jakiejś zmiany. Trzeba było się tego wszystkiego dowiedzieć, potem przekonać interesariuszy, żeby zaczekali lub przeznaczyli dodatkowy budżet, a potem wspólnie z zespołem znaleźli wyjście z sytuacji.

Bez głębokiego zrozumienia procesu rozwoju takie zadania nie są łatwe do rozwiązania. Programiści są trochę podobni do lekarzy. Tłumacząc skomplikowaną rzecz techniczną, nie do końca rozumieją, że osoba mniej zanurzona w kontekście i nie znająca szeregu pojęć, nie wie tego, co wydaje się im oczywiste.

Aby rozwiązać problem nieporozumień, Yaroslav i ja poszliśmy na kursy programowania. Wybraliśmy C Sharp, ponieważ był używany w wielu naszych projektach. Nauka była ciekawa, ale niełatwa. Inni studenci kursu marzyli o zostaniu programistami i cały swój wolny czas, a nawet czas pracy, poświęcali na naukę. Po wieczornych rozmowach z klientami byliśmy zmęczeni, a potem wstawaliśmy wcześnie rano, aby odrobić pracę domową.

Po ponad sześciu miesiącach nauki zaczęliśmy pisać proste programy, ale ku naszemu zaskoczeniu odkryliśmy, że nadal nie mogliśmy rozmawiać z programistami w ich języku. Tak, zdobyliśmy podstawową wiedzę, łatwiej było zadawać pytania, ale gdy tylko zaczynała się rozmowa o front-endzie, kontroli wersji, dyskusjach o frameworkach czy architekturze projektu, znów wpadaliśmy w strefę niekompetencji. Uzyskany efekt nie uzasadniał podjętych działań.

Nie możesz tego rozgryźć – zapytaj przyjaciela i… poczęstuj go zupą

W tym momencie zagadka nabrała kształtu. Nie wystarczy znajomość języków programowania, ważne jest, aby menedżer poznał logikę rozwoju i rozumiał cały proces od pomysłu do wydania, aby był świadomy nowych technologii i ich funkcji. Wtedy Yaroslav wpadł na pomysł kursu TechMind: „Po prostu wyjaśnijmy proces rozwoju prostym językiem!”

Zaczęliśmy zadawać pytania naszym przyjaciołom programistom. Na prośbę odpowiedzieli Dmytro Khovrych (Software Developer at Readdle), a później Konstantin Kulaksyz (DataArt). Przychodzili do nas przyjaciele i cały weekend spędzaliśmy na pracy nad prezentacjami, materiałami i słownikiem. Głównym zadaniem było zrozumienie, jak w możliwie najprostszy sposób przedstawić informacje, aby w ciągu 2 godzin wyjaśnić to, czego ludzie uczą się od lat.

Nad rozwojem kursu Techmind spędzaliśmy po 6-8 godzin dziennie, a żeby nie pozostawić moich znajomych głodnych, gotowałam pyszne domowe jedzenie. Moim głównym daniem jest zupa rybna. Można zatem powiedzieć, że pierwszy program kursu doprawiony był talerzem pysznej zupy rybnej.

Symbioza menedżerów i programistów

Główną koncepcją TechMind jest wyjaśnianie złożonych procesów technicznych za pomocą prostych metafor. Dlatego rozmawialiśmy o programowaniu obiektowym na przykładzie kotów i psów, API badano za pomocą Gwiezdnych Wojen, a procesy testowania wyjaśniano owocami. To ważne, aby człowiek nie tylko zapamiętał informację, ale był w stanie ją zrozumieć, a potem nawet samodzielnie wytłumaczyć, na przykład podczas rozmowy z klientem.

Symbioza menedżerów i programistów pomogła osiągnąć sukces. To jest podstawa, która umożliwiła stworzenie potężnego programu. W IAMPM wyznajemy zasadę, w której wyjaśniamy zagadnienia prostym językiem i wybieramy prelegentów posiadających bogate doświadczenie oraz wąską wiedzę w swojej dziedzinie.

Jaki jest sekret popularności Techmind

 

W ciągu 7 lat kursu Techmind przeprowadziliśmy ponad 50 transmisji offline i online. Studiowali u nas specjaliści z Kazachstanu, Gruzji, USA, Kanady, Polski, Niemiec, Włoch, Belgii, Estonii, Litwy, Łotwy, Turcji, Francji, Kirgistanu, Azerbejdżanu, Holandii i Ukrainy.

Jeśli chciałbyś poznać poziom swojej wiedzy technicznej i od razu otrzymać wynik, to rozwiąż ten test.

Trzy główne punkty na których opiera się sukces Techmind:

Ciągły rozwój programu kursu i aktualizacja informacji

IT nie stoi w miejscu, co pół roku pojawiają się nowe frameworki, a nawet języki programowania. Tego kursu nie można nagrać jednorazowo, a następnie sprzedać jako filmy ani programy narzędziowe. Stale aktualizujemy program i prosimy o opinie studentów, aby mieć pewność, że nasz kurs jest zrozumiały i kompletny.

Wsparcie studentów w trakcie i po kursie

Nasz liczny zespół poświęca uwagę każdemu nie tylko w trakcie kursu, ale także po nim. Od absolwentów dowiadujemy się, co stosują w swojej pracy, czego brakuje, jak przebiega ich kariera. Każdy absolwent może otrzymać najnowszą aktualizację kursu TechMind, nawet jeśli zapisał się na pierwszą edycję.

Dobór prelegentów i metodologia nauczania

W jednej edycji naszego kursu uczestniczy zazwyczaj więcej niż 5 prelegentów. Wierzymy, że programista Frontend powinien rozmawiać o Frontendzie, a inżynier QA powinien prowadzić wykłady na temat testowania. Jednocześnie uważnie monitorujemy jakość materiału. Dobieramy prelegentów z co najmniej 7-letnim doświadczeniem w IT. Najważniejszym wymaganiem jest umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy prostym językiem. Jest to trudne, dlatego prowadzimy specjalne szkolenia z wykładowcami i dużo ćwiczymy.

Przez 7 lat Techmind był nie tylko pierwszym, ale jedynym kursem umiejętności technicznych dla profesjonalistów nietechnicznych nie tylko w Europie i Azji Środkowej. W tym czasie stworzyliśmy potężny program, usunęliśmy niepotrzebne elementy, dodaliśmy ważne i zwiększyliśmy kurs z 11 wykładów do 19. Wiemy dokładnie, co menedżer musi wiedzieć, aby dogadać się z programistami.

Kurs TechMind

Przez 7 lat Techmind pomógł tysiącom studentów

Po sukcesie Techmind sprawiamy, że wszystkie kursy przekazują tylko najważniejszą, skondensowaną wiedzę, bez całej masy niepotrzebnej teorii. Wystarczy rzucić okiem na przykładowe opinie naszych studentów.

“Nie była to tylko sama sucha teoria, którą można znaleźć samemu w internecie, ale również duża dawka praktycznych przykładów z życia zawodowego każdego z prowadzących.” – opinia Michała.

Solidna dawka wiedzy i zadania domowe nastawione na praktykę. Sporo porządkuje, rzeczywiście daje bazę do porozumiewania się w świece IT.” opinia Marka.

“Idealnie szkolenie dla każdego, kto wchodzi do świata IT z biznesu czy jest w trakcie zmiany branży. Tematyka TechMind pokrywa bardzo wiele obszarów i nie jest to tylko sucha teoria.”opinia Marzeny.

To nie jest tak skomplikowane jak się wydaje, przekonaj się sam. Odwiedź naszą stronę internetową i zapoznaj się z programami kursów.

Co osoby nietechniczne będą musiały wiedzieć o rozwoju oprogramowania w przyszłości

Jak mówić tym samym językiem z programistami – 7 lat kursu TechMind

To nie jest horoskop od IAMPM, ale przemyślany plan działania. Nadal aktywnie badamy rynek i rozwijamy osoby nietechniczne, aby ułatwić im pracę w IT. Kilka lat po zakończeniu pierwszej edycji kursu studenci poprosili nas o stworzenie osobnego programu dla osób doświadczonych – tak powstał Delivery Mind, z naciskiem na architekturę i zarządzanie zespołem technicznym. W trakcie zajęć studenci uczą się zapewniać proces dostawy na czas i w ramach budżetu, kontrolować proces pracy DevOps, zarządzać długiem technicznym i wydaniami.

Potem przyszła prośba o UX. Zaczęliśmy powiększać zespół prelegentów i opracowywać nowe programy szkoleniowe. Tym samym stopniowo pojawiały się nowe kursy, a specjalnością firmy stały się programy techniczne IAMPM. Zrobiliśmy kursy z Jira, NFR, pracy z danymi oraz AI, SQL, Google Sheets. To są dokładnie te narzędzia i umiejętności, których potrzebują teraz profesjonaliści nietechniczni. W tym roku trwają prace nad czterema nowymi kursami, które pomogą osobom nietechnicznym zachować aktualność w zautomatyzowanej przyszłości sztucznej inteligencji i sieci Web 3.0.

Pawel Laskowicz

Content Manager w IAMPM. Doświadczenie w marketingu zbierał już w kilku różnych dziedzinach: gastronomii, hotelarstwie oraz w branży modowej. Otwartość na nowe wyzwania zaprowadziła go jednak do świata IT.